fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Továbbra is tetemes az infláció
2007. szeptember 10., 15:35
Valamelyes lassulással továbbra is 8 százalék fölé várják londoni feltörekvő piaci elemzők a 12 havi augusztusi magyarországi inflációt, de van olyan várakozás is, hogy a múlt hónapban még gyorsult is a drágulási ütem.

Kilenc nagy londoni befektetési ház térségi szakértőinek előrejelzései szűk sávban, 8,1-8,5 százalék között mozogtak, 8,24 százalékos átlaggal.

Júliusban 8,4 százalékkal volt magasabb a fogyasztói árszint, mint egy évvel korábban.

A JP Morgan globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni részlege - amely 8,2 százalékos éves inflációt jósol a múlt hónapra - úgy vélekedik Londonban kiadott előrejelzésében, hogy az általa várt lassulás széles bázisú lesz, beleértve a maginflációs komponenseket, illetve a kosár "volatilis összetevőit" is.

A ház szerint a most belépő éves bázishatások a szeptemberi inflációt jó eséllyel 6 százalék alá nyomják, jóllehet a feldolgozatlan élelmiszerek meredek drágulása a negyedik negyedévben már valószínűleg meg is állítja a dezinflációt.

A JP Morgan előrejelzése szerint az inflációs ütem következő jelentősebb esése 2008 első negyedéve előtt nem várható.

A Citigroup bankcsoport londoni részlegének feltörekvő piaci elemzője ugyanakkor azt mondta, hogy a ház 8,5 százalékos éves inflációt vár augusztusra, mert szerinte az ütemre már most hat az élelmiszerek drágulása.

A Dresdner Kleinwort londoni prognózisa szerint a teljes kosárra számított éves infláció 8,1, a maginfláció 5,1 százalékra süllyedt a múlt hónapban. A ház szerint ez utóbbi tavaly december óta a legalacsonyabb ütem lenne.

A Dresdner Bank londoni befektetési részlege szerint a lassuló gazdasági növekedés és a gyorsan csökkenő termelőiár-infláció az inflációs nyomás csökkenését sugallja, "nem minden alakul azonban kedvezően". A szolgáltatási infláció, amely fontos jelzője annak, hogy milyen mértékben szűrődnek át a hatóságiár-emelkedések, a február-májusi időszakban szelídült ugyan, az utóbbi időben azonban ismét gyorsult.

A csökkenő inflációs várakozás és a munkapiaci helyzet lazulása arra utal, hogy ennek másodlagos inflációs hatásai rövid életűek lesznek, áll a Dresdner Kleinwort elemzésében. Ez a ház is kiemeli ugyanakkor, hogy a gyenge mezőgazdasági hozamok várhatóan meredeken emelik az élelmiszerárakat.

A cég szerint a gyengülő növekedés és a következő negyedévek ezzel együtt romló inflációs kilátása megosztja az MNB monetáris testületét. A DrK szerint ugyanakkor a globális környezet rövid távon ingatag marad, és ezért a jegybanknak az év végéig negyed százalékpontos - legjobb esetben fél százalékpontos - kamatcsökkentésre nyílik módja.

A BNP Paribas befektetési csoport londoni előrejelzése szerint - amely 8,3 százalékos augusztusi inflációval számol - a múlt hónapban elsősorban a maginflációs kosárra érvényesülhetett jelentősebb éves bázishatás. A cég szerint a 12 havi maginfláció ennek hatására valószínűleg 5,1 százalékra csökkent a júliusi 5,6 százalékról.

Szeptembertől a ház a teljes inflációs kosárra is kedvező bázishatások belépést várja, és azzal számol, hogy ebben a hónapban 7 százalék alá, az év végéig 6 százalék alá csökken az inflációs ütem.

A Barclays Capital befektetési csoport 8,1 százalékos augusztusi előrejelzésével a sáv alján van. A cég elemzése szerint a magyarországi inflációra a bázishatások átfordulása mellett az is hat, hogy a "rendkívül gyenge" kiskereskedelmi értékesítés aláássa a vállalatok árérvényesítő képességét. Emellett szeptembertől különösen erőssé válnak a bázishatások, tekintettel a tavaly szeptemberi első ÁFA-emelésekre, áll a ház prognózisában.

MTI - fidesz.hu