A hétfői The Wall Street Journalben közölt értesülés szerint a határtól mindössze hat kilométerre felépítendő bázis novemberre készül el egy sor megerősített ellenőrzőponttal együtt, amelyeket a határtól Bagdadig vezető főutak mentén létesítenek. A Pentagon közlése szerint a határ menti helyőrséget két évig tervezik működtetni. Arról még nincs döntés, hogy azok közé a létesítmények közé fog-e tartozni, amelyeket egy valamikori jövőbeli nagyobb csapatkivonás után sem zárnak be. Az amerikaiak ezenkívül azt tervezik, hogy röntgenkapukkal és robbanóanyagot érzékelő berendezésekkel szerelik fel az Irán és Irak közötti egyetlen hivatalos átkelőhelyet.
Rick Lynch vezérőrnagy, az amerikai haderő harmadik gyalogos hadosztályának parancsnoka a lapnak úgy nyilatkozott, hogy az Iránból beáramló fegyvertömegnek útját kell állni. A tábornok azt mondta, hogy eddig 48 olyan, út mellé telepített pokolgépet vetettek be csapatai ellen, amelyet a térségben csak Iránban gyárthattak. Az ország középső és déli részén működésbe lépett szerkezetek kilenc katona halálát okozták. A közelmúltban akadályoztak meg egy támadást, amelyben a felkelők 46 iráni rakétát lőttek volna ki egy amerikai bázisra.
A határ mellett építendő amerikai helyőrségben legalább 200 katona fog állomásozni. A majdani építésért felelős Toby Logsdon őrnagy így fogalmazott: "Irán tudni fogja, hogy (a helyőrség) itt van (...) át kell gondolniuk, mit tesznek, és a csempészeknek is meg kell gondolniuk, mit tesznek."
Jonathan Withington, a Pentagon szóvivője hétfőn nem volt hajlandó kommentálni a helyőrség építésével kapcsolatos hírt, de megjegyezte: a koalíciós erők továbbra is nyomást gyakorolnak az ellenségre, beleértve ebbe az ellátási vonalaik megzavarását is annak érdekében, hogy Irakban csökkenjen az erőszak. A négy és fél éve tartó iraki háborúban eddig több mint 3700 amerikai katona és irakiak tízezrei vesztették életüket. Teherán tagadja, hogy Iránból fegyverek és robbanószerek jutnának át a határon az iraki síita milíciáknak címezve.
MTI - fidesz.hu