Az "akciózó elnök" kezdeményezése riadóztatta a szocialistákat, akik csütörtöki elnökségi ülésükön felkészültek arra, hogy amennyiben Sólyom a saját pályájukon, vagyis az Országházban leckézteti meg a kormánypárti képviselőket, akkor "beszólnak ennek a mindenre elszánt biciklistának". Lendvai Ildikó aztán jól végre is hajtotta a feladatot, de ne vágjunk a dolgok elébe.
Arról nehéz vitatkozni, hogy az elnöknek joga van szólni a képviselőkhöz. Az időpont is alkalmas, hiszen jószerével nem találni olyan gazdasági, pénzügyi, egészségügyi vagy demográfiai mutatót, amely ne kiáltana azonnali beavatkozásért. Az emberek életkedve elillant a politikusokban való bizalommal együtt. A köztársasági elnök is úgy gondolja, hogy ebből a helyzetből csakis a stratégiai kérdésekben való meg- és kiegyezés útján, társadalmi bizalom teremtésével és az alkotmányos alapok betartásával lehet kilábalni. Sólyom László szerint ezen a területen ellenzéknek és kormánynak egyaránt van tennivalója: előbbi ne beszéljen "igazi" rendszerváltásról, utóbbi pedig ne akarja megnyirbálni az alkotmányos alapjogokat, és a polgárok egyetértése nélkül ne fogjon reformokba.
Sólyom kimondta azt, amit ki kellett mondania: nincs fasiszta veszély Magyarországon, ezt csak a félelemmel manipuláló politikusok szajkózzák. És mindenkinek joga van véleményt nyilvánítani akár a Parlament, akár a Sándor-palota előtt. Bár utóbbinak nem örül, nem fog "megyei zsákbanfutó versenyt" rendezni, hogy a demonstrációt megakadályozza. Az sem jó, ha a jogos elégedetlenségüket kifejező tüntetőket megpróbálják összemosni a radikálisokkal. Az alkotmányosság nem tűri az erőszakot - fejtette ki az elnök, és ebbe beletartozik az is, hogy nem kitüntetni (és rejtegetni) kell az indokolatlan erőszakot alkalmazó rendőröket és vezetőiket, hanem bíróság elé vinni a jogsértőket.
Az elnök beszédét megértette az ellenzék: Orbán Viktor a Fidesz-KDNP frakciószövetség nevében biztosította Sólyom Lászlót, hogy rájuk számíthat a demokráciáért és az emberi méltóságért folytatott küzdelmében. Dávid Ibolyáék ugyan nem értettek egyet az elnök minden megállapításával, de most nem akartak vitába szállni vele. Eörsi Mátyásnak már nem voltak skrupulusai, az SZDSZ frakcióvezetője továbbra is "bűzlőnek és undorítónak" tart mindenkit, aki nem hajlandó az általuk elvárt mértékben elhatárolódni, míg a szocialisták nevében Lendvai Ildikó nyíltan merte kritizálni. Hiszen nem monarchiában élünk, így lehet az államfővel vitatkozni. A legérdekesebb észrevétele az volt, amikor Sólyom egyik gondolatát azzal próbálta semlegesíteni: nem megfelelő, noha igaz. Ők keményebb és egyértelműbb mondatokat akartak volna hallani, természetesen a Magyar Gárda rovására.
Sólyom László tegnap tett egy kísérletet arra, hogy normalizálja az évek óta megbolondult politikai diskurzust. Nem rajta múlt, hogy nem sikerült. És addig nem is fog senkinek, amíg a hatalmon lévő társaságnak nem változik a célja: bármiről lehet beszélni, csak kormányzati munkájuk és valós teljesítményük ne kerüljön szóba.
Lukács Csaba, Magyar Nemzet
fidesz.hu