"Ha megvalósulnak a pénzügyi kormányzat adóváltoztatási tervei, és az ingatlanfejlesztőknek az árbevételük másfél százalékát adóban be kell fizetniük, akkor a külföldi ingatlanfejlesztők egy időre kivonulhatnak, vagy ha át tudják hárítani a bérlőikre ezt a terhet, akkor az az infláció növekedéséhez vezethet" - mondta Salamon Adorján, az Eston International elnök-vezérigazgatója. Az ingatlapiaci tanácsadó cég adatai szerint az idén az első fél évben Budapesten és az agglomerációban 69 ezer négyzetméter kereskedelmi ingatlant adtak át, a második fél évben várhatóan 438 ezer négyzetméter átadása történik meg. Ha mindez megvalósul, az rekord lenne az idén, ingatlanpiaci szereplők a jövő évre további bővüléssel számolnak.
Mindez első pillantásra furcsának tűnhet, hiszen az infláció emelkedik és a gazdasági növekedés a második negyedévben 1,2 százalékra csökkent, de Salamon Adorján felhívja a figyelmet, hogy az ingatlanfejlesztés csak lassan tud reagálni a gazdasági folyamatokra, hiszen egy projekt tervezése nemritkán két-három év. Például egy ipari park tervezésétől a kivitelezéséig nyolc-tíz év is eltelhet.
A jövő évre várható iroda- és raktárátadási dömping mellett mérséklődhet a bevásárlóközpontok átadási üteme.
A bérirodapiacon az első fél évben a kétezer négyzetméter feletti bérlemények hatvan százaléka előbérletben talált gazdára. Budapesten az ismert irodafejlesztési területek megteltek, így az ingatlanfejlesztők új területeket fedeznek fel. Budán és Pesten is délebbre tolódnak az új beruházások, Pesten kialakul egy úgynevezett T tengely a Soroksári út és a Könyves Kálmán körút vonalán. Az új területek felfedezése nem áll meg Budapest határánál, felértékelődött az agglomeráció, főleg Budaörs és Törökbálint.
Az ipari ingatlanok átadásában is hasonló aránytalanság várható az idén: nyolcvan százalékuk a második fél évre várható. Ha teljesülnek a tervezett átadások, akkor az ipari ingatlanok piacán 17 százalékos éves bővülés lehet. A jellemző bérleti díjak az agglomerációban négyzetméterenként 3,7-4,2 euró körül mozognak, a városban pedig elérik az öt-öt és fél eurót. Az új ipari ingatlanok befogadására alkalmas üres területek Gyál és Vecsés térségében vannak.
Az Eston adatai szerint az üzlethelyiségek piacán 138 ezer négyzetméter átadása várható. A nagy projektek között említést érdemel az Aréna Pláza. Kérdés, hogy az új kereskedelmi központ milyen elszívó hatást fejt majd ki a már meglévő budapesti plázákra. A fejlesztők fokozatosan felfedezik a korábban háttérbe szorult budapesti utcákat. Salamon Adorján szerint egy-egy jó márka megjelenése utcákat képes revitalizálni.
Zelei Béla, Magyar Hírlap
fidesz.hu