Ilyen jogot kapott a Pollack Mihály téri mélygarázs építője is a józsefvárosi önkormányzattól. Ennek köszönhetően szép sétálóutcává alakították a Bródy Sándor és a Múzeum utca Múzeumkert melletti szakaszát. A lakók mégis egyre csak panaszkodnak és tiltakoznak minden lehetséges fórumon.
"A Múzeum utca és Bródy Sándor utca átépítésére a mai napig nincs sem jogerős építési, sem pedig jogerős használatba vételi engedély" - állítja a Bródy Sándor utca 2-ből Dékány Endre nyugalmazott egyetemi tanár, aki panaszaival a józsefvárosi polgármesteri hivatalt, a közigazgatási hivatalt, a főváros illetékes hatóságát és a kerületi rendőrséget is több esetben megpróbálta intézkedésre bírni.
"Soha, egyetlen közös képviselő sem kapott semmilyen értesítést a tervezett építésről és forgalmi módosításokról" - tárja szét a karját Dékány Endre. 2007. május 25-én jogorvoslatért fordult a Közép-magyarországi Regionális Közigazgatási Hivatalhoz mint a másodfokon eljáró hatósághoz. Választ sokáig nem kapott, emiatt panaszt nyújtott be a hivatal vezetőjéhez.
Dékány Endre sorolja a panaszaikat: az utcát úgy építették ki, hogy csak szűk folyosóban, egy sávon járhatnak a gépkocsik. Az egysávos út két oldalát a rögzített beton virágtartók mellett Demszky-oszlopokkal is lezárták. Ha egy kocsi a Bródy Sándor u. 10. előtt defektet kap, a 6-os számú házhoz már nem tud eljutni se mentő, se tűzoltó. Ha egy lakót egy mentőorvos a lakásán lát el, órákra leáll a forgalom. De az itt élő emberek élete is ellehetetlenült.
"Nem várakozhat egy taxi, hozzánk többet nem lehet bútort, háztartási gépet szállítani. A Puskin utca sarkán álló ház márványerkélye életveszélyessé vált" - mondja Dékány.
Amikor közterület-foglalási engedélyt akartak kérni a ház tatarozásának idejére, a polgármesteri hivatal a Mélygarázs Kft.-hez irányította a közös képviselőt. Így tudták meg, hogy közterületnek számító utcájuk hasznosítási jogát az önkormányzat 25 esztendőre átengedte a mélygarázsépítőnek.
Információink szerint azonban rossz tájékoztatást kaptak a lakók: a hasznosítási jog nem a Pollack Mihály téri Mélygarázs Kft.-é, hanem a Mélygarázs Kft. és a Józsefvárosi Önkormányzat által létrehozott Pollack téri Közterület-fejlesztő és -hasznosító Kft.-hez került.
A lakók másik nagy gondja, hogy a sétálóutca kialakítása miatt elveszítették a házuk előtti, megszokott parkolóhelyeiket. Az új mélygarázsban a tulajdonos cég nagyvonalú ajánlatának köszönhetően este fél hattól reggel fél nyolcig havi nettó tízezer forint kedvezményes áron parkolhatnának, ám ez az olcsó bérleti díj is megfizethetetlen az autós nyugdíjasoknak.
Juharos Róbert, a VIII. kerület fideszes városfejlesztési tanácsnoka lapunknak azt mondta, hogy a Mélygarázs Kft. által végeztetett munkákhoz az önkormányzatnak semmi köze, és Bogdán Tibor ügyvédhez, a Pollack Mihály téri Mélygarázs Kft. tulajdonosi körét képviselő Nagy és Trócsányi Ügyvédi Iroda munkatársához irányított minket, aki szerint a Pollack Mihály tér és a Nemzeti Múzeum környékének rendbetétele egy fillérjébe sem került az önkormányzatnak.
Bogdán előadta, hogy a mélygarázs megépítése a Múzeum utca sarkán álló irodaépület tulajdonosának kötelezettsége volt. A tulajdonos addig nem kaphatja meg a használatba vételi engedélyt, amíg ki nem alakítja a kellő kapacitású mélygarázst ügyfélköre számára.
Az ügyvéd a lakók által megfizethetetlennek tartott magas parkolási költségekre vonatkozó panaszokra azt válaszolta, hogy a cég kedvező ajánlatot tett. Ha nem kell, a környékbeli utcákban továbbra is parkolhatnak.
Igencsak elcsodálkoztunk, hogy a VIII. kerületi képviselő-testület legutóbbi ülésén vizsgálóbizottságot állítottak fel az önkormányzat által a Mélygarázs Kft. ügyével kapcsolatos korábbi szerződések és a felszíni kivitelezés minőségének vizsgálata érdekében. Csodálkozásunk oka az, hogy Juharos azt állította, semmi közük az egészhez.
Kocsis Máté fideszes alpogármester lapunknak elmondta: homályos a kép. A hivatalnak még a beruházással kapcsolatos teljes iratanyag összegyűjtése is nehézséget okoz.
A bizottság vizsgálni fogja a beruházó cég tulajdonosi hátterét is, ha kell, akár Ciprusig elmennek, hogy kiderítsék, kik állnak valójában a beruházás hátterében.
Kérdés az is, hogy a kerület mekkora támogatást adott a beruházáshoz. Kocsis Máté eddigi információi szerint ez akár több tíz millió is lehet. Az alpolgármester fel akarja becsültetni azt is, hogy a használati jog átengedésével mekkora bevételtől estek el. Ugyanis a parkolótársaság bevételéből eddig az önkormányzat is részesedett: korábban negyven-, az utóbbi időben húszszázalékos arányban.
A Mélygarázs Kft. az egyelőre ki nem derített nagyságú önkormányzati támogatáson túl több évre szóló szerződést kötött a központi költségvetési támogatásból működő Magyar Rádió Zrt.-vel. Such György elnök megerősítette lapunk erre vonatkozó információját: évi nettó 55 millió forintért százhatvan parkolóhelyet bérel a közszolgálati rádió. A megállapodás két évre szól, és további két évre opciós jogot szerzett a rádió a bérletre azonos feltételekkel.
A mélygarázscég másik nagy "állami" megrendelője a Nemzeti Múzeum lehet. Ehhez azonban bővíteni akarják PPP-konstrukcióban a Pollack Mihály téri mélygarázst.
A Múzeumkert Bródy Sándor utcai része alá kerülő parkoló több mint hatvan gépkocsit fogadna be. Az építkezés miatt legalább harminc fát ki kellene vágni.
Kovács Tibor, a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatója korábban azt mondta, hogy a mélygarázs megépítésével a Múzeumkertben eddig kényszerűségből fenntartott gépjármű-forgalmat akarják megszüntetni, a kert nyugalma érdekében is.
A Levegő Munkacsoport fellebbezésben támadta meg a múzeumkert alatti mélygarázs elvi építési engedélyét - tudtuk meg Schnier Máriától, a környezetvédő civilszervezet elnökhelyettesétől. Főleg a fák kipusztítása miatt akarják megakadályozni az építést. A bíróság döntéséig viszont nincs jogerős építési engedély a Múzeumkert alatti garázs megépítésére és a fairtásra.
Torkos Matild, Magyar Hírlap
fidesz.hu