fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Iraki önállóságot sürget a brit katonai parancsnok
2007. szeptember 11., 09:36
Az amerikaiak miatt nem vonultak ki korábban Bászrából a brit csapatok, állítja az Irakban állomásozó haderőkről a parancsnokuk. A helyzetet az arab ország miniszterelnöke és az amerikai főparancsnok is értékelte. A Magyar Hírlap írása.

Már áprilisban kivonultak volna Bászrából, de a magas szintű politikai játszmák, az amerikai nyomás végül arra kényszerítették őket, hogy szeptemberig maradjanak a városban - ez derül ki James Bashallnek, az Irakban állomásozó brit erők parancsnokának a Daily Telegraphnak adott nyilatkozatából. Azt is elmondta, hogy az elmúlt öt hónapban közelharcokban is részt kellett venniük, tizenegy katonájuk meghalt, hatvankettő megsebesült.

A Bászra belterületén maradt utolsó alakulat a Szaddám Huszein palotájában kialakított támaszponton állomásozott. Folyamatosan támadták őket, a konzervatív lap szerint a briteknek a második világháború óta nem kellett hasonlóan intenzív és erőszakos városi hadviselésben részt venniük, mint Bászrában. Miközben Washington azzal vádolja Londont, hogy a kivonulással elismerte vereségét, a parancsnok azt állítja: az amerikaiak alaptalanul bírálják stratégiájukat és tetteiket. "Nincsenek itt, nem ismerik a helyzetet" - mondta Bashall.

A brit katonai jelenlét múlt héten ért véget a legnagyobb dél-iraki város belterületén, egyetlen éjszaka alatt félezer brit katonát vontak ki. Így - a 2003-as invázió óta először - immár egyetlen iraki településen sem tartózkodnak folyamatosan brit katonák.

Bashall nyilatkozata David Petraeus kongresszusi beszámolója előtt került nyilvánosságra. Az Irakban harcoló amerikai haderő főparancsnoka várhatóan hat hónap haladékot fog kérni arra, hogy döntsön a nagyobb mértékű csapatkivonásról.

A brit és az amerikai katonai vezetők mellett Nuri al-Maliki iraki kormányfő is értékelte a megszállt ország helyzetét. "Megakadályoztuk a polgárháborút, annak ellenére, hogy külföldről és belföldről is támadják államunkat" - jelentette ki. Ám a miniszterelnök úgy véli, hogy az iraki biztonsági erők még nem állnak készen az ellenőrzés átvételére, a koalíciós erők segítségére továbbra is szükségük van. A brit Bashall másként gondolja, szerinte itt az ideje, hogy Bagdad politikusai és katonái is önállósuljanak.

Időközben kiderült, hogy az Irakban állomásozó amerikai haderő helyőrséget telepít az iráni határ mellé, hogy a perzsa államból Irakba irányuló fegyvercsempészetet visszaszorítsa. A határtól mindössze hat kilométerre felépítendő új bázis egyébként novemberre készül el egy sor megerősített ellenőrző ponttal együtt a Bagdadba vezető út mentén.

Magyar Hírlap


fidesz.hu