fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Romlott az üzleti környezet megítélése Magyarországon
2007. szeptember 11., 15:56
A GKI Gazdaságkutató Zrt. a Microsoft Magyarország Kft. támogatásával elkészített üzleti környezeti indexe (ÜX) 2007 második negyedévében 40,6 pontra - a tavalyi harmadik negyedév szintjére - esett vissza az első negyedévi 56,1 pontról - mondta Vértes András, a GKI Zrt. elnöke kedden sajtótájékoztatón Budapesten.

Az üzleti környezet nagyobb bizonytalansága és az üzleti infrastruktúra romlása, elsősorban a személygépkocsi-eladások jelentős csökkenése áll az üzleti környezeti index visszaesése mögött - jelentette ki Vértes András. Az állami magatartás kiszámíthatóságának megítélése is némileg romlott az előző negyedévhez képest - mondta a GKI elnöke.

A GKI által megkérdezett 1200 vállalkozás közül a kis és közepesek körében emelkedett 2001-2006 átlagához képest az üzleti környezet nagyobb bizonytalansága, illetve romlott az állami magatartás kiszámíthatósága, a nagyvállalatok körében éppen fordítva, ami azt mutatja hogy a megszorító lépések elsősorban a kkv-szektor terheit növelték és az alkalmazkodási folyamat ott még nem zárult le - magyarázta Vértes András.

Az üzleti környezet index összetevői közül a referencia hozam, azaz az egyéves lejáratú magyar állampapír hozama, 2007 első negyedévében enyhébben, a második negyedévben határozottabban csökkent - jegyezte meg a GKI elnöke. Véleménye szerint a mutató trendszerű alakulásából némileg kilógott az első negyedévben mért 56,1 pontos mutató, hiszen 2006 második negyedévétől kezdve az index rendre 35 és 40 közötti értéket mutatott.

Az index 50 alatti értéke a gazdasági élet szereplőinek pesszimista, az 50 feletti érték az optimista várakozásokat jelzi - tette hozzá.

Vértes András ismertette a GKI-Microsoft most elkészült 2007. első negyedévi versenyképességi indexét (VEX), amely azt mutatja, hogy az előző negyedévhez képest Lengyelországban, Szlovéniában és Szlovákiában számottevő, Csehországban, Ausztriában és Magyarországon kismértékű javulás következett be, míg a román mutató romlott.

A GKI elnöke felhívta a figyelmet arra is, hogy a 2000-es bázison készült mutató 2007 első negyedévében a legmagasabb értéket, 145 pont felett, Romániánál jelzett, a második helyen 135 pontot meghaladó értékkel Szlovákia áll, a harmadik-negyedik helyet pedig holtversenyben, 128 ponttal Magyarország és Szlovénia foglalja el, mögöttünk helyezkedik sorrendben Lengyelország és Csehország, valamint Ausztria.

MNO - fidesz.hu