Az olajárak tegnap reggelre 78 dollár fölé emelkedtek, miután baloldali szélsőségesek Mexikóban támadást intéztek az ország olajlétesítményei ellen. A mexikói kormány szóvivője szerint a támadások nem okoztak fennakadást az olajkitermelésben, de a gázszolgáltatásban súlyos gondok voltak. A mexikói fogyasztókhoz a földgáz egynegyede nem jutott el.
A szakemberek szerint az OPEC nem lesz hajlandó a kitermelés bővítésére, annak ellenére, hogy a huszonhat legnagyobb fogyasztót képviselő Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) erre külön felkérte a kartell tagjait.
Az IEA szerint az északi féltekén a téli időszakban hagyományosan növekvő fogyasztási igényeket csak úgy lehet biztonságosan kielégíteni, ha az OPEC megemeli a tagországok kitermelési kvótáit. A tizenkét exportőrt tömörítő kartell azonban csak jelképes, legfeljebb napi egymillió hordónak megfelelő bővítésre lenne hajlandó. Ez gyakorlatilag a jelenlegi állapotok törvényesítése lenne, mivel a tagállamok ennyivel lépik túl a korábbi megállapodásokban engedélyezett kvótáikat. Az olajexportőrök attól tartanak, hogy ha túl sok nyersanyagot visznek piacra, akkor gyors áresést indítanak el.
Tavaly már volt erre példa, hiszen három hónap alatt húsz dollárral esett az olajár, ez arra kényszerítette az OPEC-et, hogy napi 1,7 millió hordóval csökkentse a termelést. Emellett a kartell szakemberei attól is tartanak, hogy a másodlagos jelzálogpiacon elinduló amerikai csődhullám lelassítja a világ legnagyobb fogyasztójának gazdaságát, ez a kereslet visszaesését vonja majd maga után világszerte.
A kartell szakértői ezért azt javasolják, hogy a világ olajkészleteinek több mint egyharmadát ellenőrző OPEC csak legközelebbi, decemberi ülésén térjen vissza a kitermelés növelésére. A kartell szakembereit igazolják azok a becslések, amelyek szerint az amerikai ingatlanpiacon áresésre lehet számítani a következő egy évben. Mivel a gazdaság egyik húzóágazatáról van szó, az ingatlancsőd könnyen továbbgyűrűzhet a többi szektorba is.
A legújabb felmérések szerint az Egyesült Államokban máris ötvenezer munkahely szűnt meg az ágazatban. Az amerikai növekedés lassulása azonban korlátozhatja az európai exportlehetőségeket, és így kihathat a kizárólag az exportnövekményből élő magyar gazdaságra is.
Szalontay Mihály, Magyar Hírlap
fidesz.hu