A hét elején washingtoni szenátorok órákon keresztül faggatták az Irakban szolgáló amerikai erők főparancsnokát arról, miért csak egy év múlva akarja megkezdeni a csapatkivonást.
George Bush 15 perces tévébeszédben erősíti majd meg, amit bagdadi nagykövete és Petraeus tábornok, az Irakba vezényelt amerikai erők főparancsnoka javasol: vagyis, hogy csak fokozatosan és jövő nyárig csökkenti jelentősen az amerikai csapatok létszámát Irakban.
A tervezett 30 ezer fő kivonása ráadásul csak a nemrég végrehajtott létszámnövelés előtti állapotot állítja vissza.
"Lekezelő megközelítés"
Nancy Pelosi, a kongresszusban többségben lévő demokraták vezetője azt mondta: "lekezelő az amerikai nép számára, ha azt állítják, hogy új iraki irányvonalról van szó".
Miközben Bush a beszéden dolgozott, David Petraeus tábornok és Ryan Crocker bagdadi amerikai nagykövet a késleltetett kivonulásról szóló elképzeléseket volt kénytelen védekezni egy különösen kemény kongresszusi meghallgatáson.
Petraeus azzal érvelt, hogy a néhány hónapja történt 30 ezer fős erősítés nyomán javul a biztonsági helyzet Irakban és ezért nem szabad túlságosan hamar véget vetni a biztonsági akciónak.
Jót tett-e a létszámnövelés Iraknak?
Közben azonban egy nyugati és japán tévéadók által készített közvélemény-kutatás szerint az irakiak úgy érzik, nem javult a közbiztonság - ráadásul, azzal, hogy az amerikaiak falakat húztak fel egyes bagdadi kerületek között, elősegítették, hogy a többségi felekezet tagjai elüldözzék a környékről a más szektákhoz tartozókat. Sok bagdadi nem mer kimozdulni a saját kerületéből, mert ha például szunnita, akkor az egyenruhába öltözött biztonsági erők, valójában síita halálbrigádok áldozatává válhat - írta a Guardian című brit lap.
Bush elnök ugyanakkor azt mondja majd, hogy bár megérti Amerika aggodalmait - azaz, hogy egyre népszerűtlenebb az iraki akció -, úgy akarja kivonni az amerikai erőket, hogy ne maradjon utánuk káosz. Az AP értesülései szerint Bush még a katonai vezetőknél is több feltételhez köti majd a csapatkivonásokat, és azt mondja majd, hogy az Irakban kialakult helyzet fogja diktálni a lépéseket.
Petraeus tábornok már szeptemberben 2000 tengerészgyalogos hazaküldését tervezi, december közepéig pedig további 4000 katonát szeretne kivonni.
A republikánusok még fékezik a csapatkivonást
Az amerikai közvélemény egyre inkább azt akarja, hogy az ország a lehető leggyorsabban zárja le az iraki akciót. Úgy tűnik azonban, hogy a fokozatos kivonásról szóló elképzeléssel az elnöknek sikerült megakadályoznia, hogy a kongresszusban a kivonáspárti republikánusok átálljanak a demokratákhoz és így meg tudják szavazni a csapatok sürgős hazahívását.
inforadio.hu- fidesz.hu