A londoni Stratégiai Tanulmányok Nemzetközi Intézete (IISS) - a világ egyik legnagyobb hadászati-politikai kutatóműhelye - szerdán adta ki éves globális stratégiai helyzetértékelését. A Strategic Survey 2007 címet viselő, 400 oldalas tanulmány az iráni nukleáris fejlesztésekről azt írja: az IISS adatai szerint a közép-iráni Natanz földalatti dúsító üzemében júniusig hozzávetőleg kétezer urándúsító centrifugát szereltek fel a célként megjelölt háromezerből. Az üzembe állított centrifugák azonban egyelőre "az optimális alatti sebességgel" működnek. Az irániak csak kis mennyiségű uránium-hexafluoridot tápláltak beléjük, teszt céljából, vagyis a rendszer még nem lépett ténylegesen működésbe. A háromezer centrifuga mindegyikének felszerelése, összekapcsolása, valamint zökkenőmentes és folyamatos üzemelésének elérése legkorábban 2008-ban vagy 2009-ben lehetséges.
Innen számolva további 9-11 hónapba telik, mire a 90 százalék feletti koncentrációra dúsított uránium-235-ösből egy fegyverre való mennyiség összegyűlik, így 2009 vagy 2010 a lehetséges legkorábbi időpont, amikorra Irán képessé válhat atomfegyver előállítására - áll a jelentésben. Az IISS szakértői szerint Irán jelenleg 270 tonnányira tehető uránhexafluorid-készlete legalább 30 robbanótöltet előállítására lehet elegendő.
Irakról a jelentés azt állapítja meg, hogy 2006-2007-ben az amerikai diplomácia és a hadsereg sikertelenül próbálta megfékezni az országban dúló, többfrontos konfliktust. Az Irakot eluraló erőszakot messze nem lehet egyértelműen csak polgárháborúnak minősíteni: a konfliktus fő hajtóereje az állam összeomlása és az ebből kialakuló biztonsági űr. Az összecsapások az egyes etnikai-vallás közösségek között és azokon belül is dúlnak; Bászrában például a síita milíciák az olajcsempészetből származó jövedelem ellenőrzéséért lövik egymást - áll az IISS átfogó éves jelentésében.
A Bagdadban pusztító erőszaknak háromféle aspektusa van: egyrészt fegyveres bűnöző csoportok vadásznak profit reményében a maradék iraki közép- és felső osztály tagjaira, másrészt a felkelők és az amerikai hadsereg között folyik a harc, harmadrészt pedig - és tavaly ez dominált - az egyes milíciák és felkelő csoportok egymással is harcoltak, közösségeik védelme címén. Jóllehet az iraki hadsereg kiképzésében és bővítésében van haladás, az amerikai törvényhozás is úgy véli, hogy még másfél-két év, mire az iraki haderő önállósulhat - áll a londoni stratégiai kutatóműhely jelentésében. Az IISS idéz egy kongresszusi jelentést, amely szerint az iraki rendőrségbe olyan mértékben beszivárogtak a síita milíciák, hogy legjobb lenne a rendőrséget feloszlatni, és elölről kezdeni felépítését.
A nemzetközi terrorizmusról szóló fejezet megállapítása szerint az Egyesült Államoknak és szövetségeseinek nem sikerült halálos csapást mérniük az al-Kaida terrorhálózatra, amely az egyre gyarapodó bizonyítékok szerint "ellenálló és alkalmazkodó", és megőrizte képességét nagyszabású támadások kitervelésére és végrehajtására a nyugati világ ellen. Az IISS szerint az al-Kaida ideológiája olyan mély gyökereket eresztett, hogy évtizedekbe telik kiirtása, és az iszlám terrorizmus ma nagyobb fenyegetést jelent, mint valaha.
A Balkánról a jelentés azt írja, hogy Szerbia "továbbra is Koszovó túsza", és ha ebben nem születik megoldás, az "hatalmas mértékben megnehezíti" a remélt szerb NATO- és EU-csatlakozást. Koszovóban jelenleg ugyan nyugalom van, de kérdés, hogy nem csak vihar előtti csendről van-e szó. Rövid távra tekintve mindenesetre úgy tűnik, hogy azok, akiket esetleg megkísérthet a visszatérés a fegyveres harchoz, megértették, hogy ezzel csak "a Szerbia és Oroszország által ásott csapdába lépnének bele", mivel a fegyveres akciók aláásnák a koszovói albánok ügyét - áll az IISS jelentésében.
MTI - fidesz.hu