Miután a rengés epicentruma a tengeren volt, több mint száz kilométerre az indonéz partoktól - hipocentruma 30 kilométer mélyen föld alatt - az egész Indiai-óceán térségére, Indonézián kívül Indiára, Srí Lankára, Thaiföldre és a Maldív-szigetekre kiterjedő szökőárriadót rendeltek el, de ezt két óra múltán lefújták. Néhány óra múlva egy 6,6-es erősségű utórengés miatt megújították a cunamiriadót.
Külön riadót rendeltek el az Indiához tartozó, Szumátrától 240 kilométerre északnyugatra, az Indiai-óceánon fekvő Andamán- és Nikobár-szigeteken, valamint Srí Lankán, és a malajziai hatóságok is figyelmeztetést adtak ki az ország északnyugati partvidékén fürdőzők számára. A nagy erejű rengés az eddigi információk szerint hét halálos áldozatot követelt, a sérültek száma eléri a százat.
Tévéjelentések szerint több ház összeomlott az indonéziai Padangban, Nyugat-Szumátra tartomány székhelyén. A part menti övezetben áramkimaradások voltak. A Metro TV jelentése szerint Padangban több épületben tűz ütött ki, a városban tartózkodók fejvesztve igyekeztek a tengerszintnél minél magasabban fekvő helyekre. A várost - miként a malajziai partokat is - később elérte egy kisebb árhullám.
2004. december 26-án rendkívül erős tengerrengés volt ugyanebben a térségben; az ezt követő szökőár összesen több mint 230 ezer halálos áldozatot követelt. Indonéziában gyakoriak a földrengések, mert a délkelet-ázsiai szigetország a Föld vulkáni és szeizmológiai szempontból egyik legaktívabb térségében, az úgynevezett csendes-óceáni tűzgyűrűben helyezkedik el.
MTI - fidesz.hu