Persze megmaradt hívei azzal érvelhetnek, hogy a reformereknek a megújulási folyamat elején természetszerűleg alig terem babér - az általános elismerést majd a későbbi sikerek hozzák. Sajnos azt kell mondanunk, hogy a két miniszter eddigi tevékenysége egyáltalán nem vetíti előre a közmegelégedést a reform későbbi szakaszában.
Sok kórház és gyógyítási profil terv- és ésszerűtlen felszámolása; a végeláthatatlan várólisták egyes műtéteknél; a progresszivitási díj megvonása a csúcsintézményektől - mind megannyi bizonyítéka a kapkodó spórolási rohamoknak, amelyek semmiképpen sem szolgálják a betegek érdekeit. Igaz, a miniszter büszkén nyilatkozik az intézkedések nyomán megtakarított ötvenmilliárd forintról - az így keletkező többlet újraelosztása azonban nem felel meg sem az állampolgárok jogos igényeinek, sem a szakmai követelményeknek. A pénzből nagyobb mértékben részesülnek az "együttműködő" - ügyesen spóroló - intézmények és a súlyponti kórházak, de ezzel nem szűnnek meg a tejesítményvolumen-korlátok. Vagyis bizonyos számú beteg ellátása után a "létszámon felüliekért" továbbra sem fizet az egészségbiztosítási pénztár, a várólistákon pedig egyre nő a gyógyításra szoruló és fokozatosan reményvesztő emberek száma.
A több-biztosítós modell erőltetésével az Egészségügyi Miniszérium - és a mögötte álló SZDSZ - tovább növeli az ellenérzéseket. Az ilyen irányú kísérletek már több országban csődöt mondtak. A reformötlet mögött világos a valódi szándék: nem a jobb ellátás a cél, hanem a profitgarantált piacteremtés az üzleti biztosítóknak.
Az egészségügyi kormányzat válságát jelzi, hogy a tárca szabad demokrata államtitkára is kilépett, és nehezen lesz szakember, aki pótolni tudná. Már a koalíciós partner, a szocialista párt soraiban is megfigyelhető a bizalomszint folyamatos zuhanása. Úgy tűnik, sokak türelme véget ért, és az MSZP-n belül egyre inkább felerősödik a vélemény, amely szerint ezt a minisztériumot ki kell vonni az SZDSZ hatásköréből - így még az újabb minisztercsere sem elképzelhetetlen.
Véleményünk szerint az egészségügy zuhanórepülésének megállításáért a koalíciós válság kockázatát is vállalnia kell a nagyobbik kormánypártnak. Megengedhetetlen, hogy tizenhét évvel a rendszerváltozás után a betegek ellátása ilyen mértékben romoljon Magyarországon. A folyamat megfékezése fontosabb akármilyen koalíciós megállapodás betartásánál.
Magyar Hírlap
fidesz.hu