fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Bush több tízezer katonát vonna ki jövőre Irakból
2007. szeptember 13., 06:37
Előzetes bejelentés szerint megközelítőleg harmincezer amerikai katona kivonását jelenti be hamarosan George Bush. A csapatcsökkentést állítólag a jövő nyárig hajtaná végre a Pentagon. A demokraták és egyre több republikánus politikus ennél azonban jóval többet akar. A Magyar Hírlap írása.

George W. Bush amerikai elnök magyar idő szerint holnap hajnalban jelenti be televíziós beszédében a csapatcsökkentést. A húszperces, főműsoridőben sugárzandó beszédben Bush várhatóan a csapaterősítés eredményeit hangsúlyozza majd, és egyértelművé teszi: a hadszíntéren tapasztalható állapotok alapján és nem politikai nyomásra dönt a kontingens létszámának csökkentéséről. A Fehér Ház elképzelései arról szólnak, hogy bizonyos biztonsági feltételek teljesülése esetén a jövő nyárig mintegy harmincezer amerikai katonát kivonnak az arab országból. Ez a szám azonos az év közepén elrendelt csapaterősítés keretében Irakba küldött alakulatok létszámával. Júniusra tehát a mindez befejeződne, de továbbra is mintegy száznegyvenezer amerikai maradna.

George Bush bejelentése az után történt, hogy a Fehér Ház két legfontosabb "iraki" embere, David Petraeus főparancsnok, illetve Ryan Croker bagdadi nagykövet hétfőn és kedden a kongresszus előtt tett jelentésében hangsúlyozta: a csapaterősítés működik, az erőszakcselekmények jelentősen csökkentek, de egy elhamarkodott csapatcsökkentés "pusztító következményekkel" járna. Petraeus időt kért az eredményekhez, és az elnöki elképzelések alapján, úgy tűnik, meg is kaphatja.

A kongresszusban azonban ezt egyre inkább másképp gondolják. A demokraták, akik eddig is menetrendet követeltek a kivonásról és számos republikánus politikus fejezte ki elégedetlenségét Bush "iraki párosának" jelentésével kapcsolatban. Szerintük az csak a Fehér Ház Irak-politikájának alátámasztására szolgált. Nancy Pelosi, a képviselőház demokrata vezetője úgy nyilatkozott, hogy a Petraeus-jelentésben mintha egy tízéves amerikai szerepvállalás körvonalazódott volna Irakban.

Harry M. Reid a szenátus demokrata többségének vezetője szerint pedig a csapaterősítés kudarcot vallott az iraki felekezetek közötti ellentét feloldásában, és legjobb esetben is csak elodázhatja a káosz kialakulását az országban. A republikánus párt elnökjelöltségéért is versenyben lévő John McCain szerint azonban Amerika "nem választhatja" a vereséget Irakban, meg kell adni a parancsnokoknak a szükséges időt a háború megnyeréséhez. Amíg nincs meg azonban a megfelelő számú szavazat az elnöki vétó felülírásához, hiába egyre erősebb a háborúellenes blokk a kongresszusban.

Janzsó Viktor, Magyar Hírlap


fidesz.hu