fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Külföldön cáfolják a vádakat a Gripen gépek ügyében
2007. szeptember 13., 09:38
A kormány Gripen-bizottságának mandátumát meghosszabbították, a Fidesz a Magyarországra is kiterjesztett svéd főügyészi nyomozástól a Medgyessy-kormány szerződésmódosításának vizsgálatát várja. A Saab tagadja bűnösségét a korrupciógyanús ügyben, a cég társtulajdonosa, Anglia legnagyobb fegyvergyártója viszont a közelmúltban már belekeveredett egy hasonló ügybe. A Magyar Hírlap összeállítása.

Magyarországon is vizsgálódnak a Gripen gépek beszerzésének ügyében, amely kiterjed a Saab és társtulajdonosa a BAE Systems magyarországi üzleti tevékenységére is. "Egy hónappal, október 15-ig meghosszabbítják a kormány Gripen-bizottságának mandátumát" - mondta Vadai Ágnes, a Honvédelmi Minisztérium államtitkára. A Fidesz szerint csak a szocialistáknak lehet takargatnivalójuk a svéd vizsgálat alatt, ugyanis az eredeti szerződés előnyös volt Magyarországnak.

Az Orbán-kormány 2001-ben száznyolcmilliárd forintos szerződést kötött tizennégy Gripen gép tízéves bérletére, 2003-ban a Medgyessy-kormány kétszáztízmilliárdra módosította a szerződést. Lázár János, az Országgyűlés honvédelmi és rendészeti bizottságának fideszes elnöke, a hazánkra is kiterjesztett vizsgálattól azt várja, hogy tisztázódjon, a szocialisták miért módosították a korábbi szerződést. "Nincs kétségünk afelől, hogy a Vadai Ágnes-féle Gripen-bizottság azt állapítja majd meg: minden rossznak az okozója a Fidesz vagy adott esetben Orbán Viktor" - mondta Lázár János. "Nem követtünk el semmilyen rendellenességet vagy szabálytalanságot" - mondta Peter Larsson, a Saab- csoport kommunikációs vezetője. Hozzátette: az ügyben a svéd hatóságok kihallgatták Ake Svenssont, a Saab vezérigazgatóját is. A BAE Systems londoni szóvivője lapunk kérdésére leszögezte: sem a cseh, sem a magyar eljárásban nem követtek el semmilyen törvénytelenséget, a szabályoknak megfelelően jártak el.

A brit BAE Systems vállalat, amelynek húszszázalékos részesedése van a svéd Saabban a közelmúltban egy másik korrupciógyanús ügybe is belekeveredett. A cég tíz éven át titkos pénzügyi juttatásokban részesítette Szaúd-Arábia washingtoni nagykövetét, hogy közbenjárjon a vállalat és a rijádi kormány között korábban megkötött vadászgép-vásárlási üzlet fenntartásában. A több milliárd font értékű alku értelmében a BAE hetvenkilenc darab Eurofighter vadászgépet adott el a szaúdiaknak. Az ügyben vizsgálat indult, melyet az akkori brit miniszterelnök Tony Blair személyes közbenjárására állították le.

Janzsó Viktor - Lánczi Richárd, Magyar Hírlap


fidesz.hu