fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Kormányzati munkára készül a Fidesz
2007. szeptember 13., 17:16
A Fidesz már megkezdte a szakmai felkészülést a kormányzati munkára, amelynek keretében külföldi testvérpártok ismereteiből is merít - jelentette ki Magyar Nemzetnek adott interjújában Navracsics Tibor, de azt is megjegyezte, hogy amennyiben az alkotmányos keretek engednék, már ma át tudnak venni a kormányzást az erkölcsileg is megsemmisült jelenlegi kabinettől. A Fidesz parlamenti frakcióvezetője emellett beszélt a Magyar Gárdáról, illetve az annak létrejöttét kiváltó okokról, a médiakormányzásról és a népszavazás következményeiről.

- A "médiakormány" újabb offenzívát indít, hamarosan egy nagyszabású, mintegy kétmilliárd forint értékű kampánnyal akarja elfogadtatni és megismertetni a kormányzat a reformokat, amelyeket Gyurcsány Ferenc 48 pontban foglalt össze parlamenti beszédéhen, felkészült erre a Fidesz?

- Ha csak 2002 óta nézzük, akkor az elmúlt öt év szocialista - szabad demokrata kormányzása nem volt más, mint egy óriási médiakampány-sorozat. Szó volt már korábban az alacsony villanykapcsolókról, amit a gyerekek is elérhetnek, a digitális táblákról, amelynek bevezetését éppen fél évvel ezelőtt hirdették meg. Ez utóbbiról most egy szót sem ejtett Gyurcsány Ferenc, viszont újra egy meglehetősen rózsaszín jövőképet vázolt fel. Tulajdonképpen minden nagyobb megszólalásánál - ahogy menekül az egyre súlyosabb társadalmi valóság elől - egyre illuzórikusabb világot vázol fel. Ezért is mondtam a parlamentben, hogy engem ez a 2004-es Medgyessy Péter-beszédre emlékeztetett, amikor az exminiszterelnök a parlamenti pártok közös listán való indulását javasolta. Ilyen irreális volt Gyurcsány Ferenc víziója is. A gond azonban nem a jövőképekkel vagy a nagyszabású tervekkel van, hanem azzal, hogy leplezni kívánják a szomorú valóságot. Ma már nyugdíjasoknak - miután elveszítették a 13. havi nyugdíjukat - azzal kell szembenézniük, hogy az élelmiszerár-emelkedés miatt már a 12. havi nyugdíjuk is veszélyben van. A megszorító intézkedések legnagyobb vesztesei pedig azok a nagycsaládok, akik a legtöbbet tehetnék a nemzet fennmaradásáért, és akiket a legjobban meg kellene becsülni. A pedagógusok utcára tétele, az egészségügy zilált állapota, a falvak elsorvasztása a Gyurcsány Ferenc által pozitív példaként említett kis posták bezárásával óriási feszültségeket okoznak. A kormány a jelenlegi állapotokról akarja elterelni a figyelmet és meg akarja magyarázni a magyarázhatatlant, ehhez kell a kommunikáció, illetve a milliárdos médiakampány. Hogy mi áll a mi oldalunkon? Szerénynek tűnhet, ha azt mondom hogy a tények. A lényegében nullaszázalékos gazdasági növekedésnél Gyurcsány Ferenc valódi tettek helyett újra és újra az európai uniós források felhasználását emlegeti, ugyanakkor megfeledkezik arról, hogy nincsenek saját forrásaink, nincs önerő, így nem tudnak megindulni a fejlesztések. A kormánynak egyelőre nincsen receptje, hogyan indítsa meg a gazdasági növekedést.

- A Fidesznek milyen receptje van a válság megoldására? Esetleg az 1998-as Polgári Magyarországért program, amelyet a napokban Gyurcsány Ferenc előremutató, pozitív példaként hozott fel?

- Gyurcsány Ferenc nemcsak a Polgári Magyarországért programot méltatta, hanem a kormánytól nem olyan nagyon távol álló politikai napilapnak adott interjújában a Jövőnk című vitairatból egy az egyben is emelt át gondolatokat. Egyrészt örvendetes tény, hogy olvasta, mert így talán a személyiségfejlődésére jótékony hatással lesz. Másrészt pontosan tudja, hogy igenis van jövőképünk és programunk. A miniszterelnök maga mondta az MTI-nek adott interjújában, hogy a normák betartásának igazi térhódítása csak akkor várható, ha a polgári Magyarország kerül többségbe.

- A kormánypártok folyamatosan az alternatíva és a program felmutatását kérik számon a legnagyobb ellenzéki párttól. Ezzel lényegében az iránt érdeklődnek, készül-e a Fidesz a kormányzásra.

- A Fidesz, ha az alkotmányos helyzet engedné, akár ma át tudná venni a kormányzást. Erre a munkára folyamatosan készülünk. Meglehetősen érdekes, hogy az ellenzéktől várják el a kormányprogram megalkotását, de ez valahol érthető is, hiszen 2005-ben és 2006-ban is hamis adatokat közöltek az állami, kormányzati szervek, vagyis végső soron hazudozással tudták megnyerni a választásokat. Az elnökség döntése értelmében én vagyok felelős a Fideszben a program kidolgozásának koordinálásáért is. Munkám során alapvetően a frakció szakmai kabinetjeire, munkacsoportjaira számítok, de külföldi kapcsolatainkra is. Amikor itt járt Angela Merkel kancellár asszony, megállapodott Orbán Viktorral arról, hogy a német CDU és a Fidesz összehangolja programalkotó tevékenységét. Hasonló együttműködést indítunk az Európai Néppárttal is, magam pedig hamarosan kilátogatok a brit Konzervatív Párt éves kongresszusára. Vagyis olyan szakmai munka folyik, amely nemcsak a magyarországi tapasztalatokat hasznosítja, és ez alapján kezdi meg a kormányzati munkára való felkészülést, hanem külföldi testvérpártjaink tudásából, ismereteiből is merít.

- Miért van szükség programokra, ha hazudozással nagyot mondással is választásokat lehet nyerni?

- A 2006-os választást alapvetően azzal tudták megnyerni a koalíciós pártok, hogy a számukra kényelmetlen tényeket eltussolták. Bizonyára a médiának is jelentős szerepe volt ebben. Mára azonban megváltozott a helyzet. Gyurcsány Ferenc a közvélemény-kutatások szerint is elvesztette szavahihetőségét. A Fidesz arra törekszik, hogy jogi felelősségre vonás sújtsa azt a kormányt amely adatokat titkol el, hazudik a választónak.

- Alkotmányos keretek között meglehetősen nehéz kormányt buktatni. Egy sikeres és eredményes népszavazás esetén ez miként érhető el?

- Egy nagyarányú népszavazási győzelem újabb érv lenne amellett, hogy a mostani koalíció ne csupán a kormányzati politika alappontjainak fordítson hátat, hanem kormányzati teljesítményre vonatkozóan is vonja le a következtetéseket. Minél nagyobb arányú a győzelem, annál erősebb lenne ez a teher a vállukon, óriási nyomás nehezedne rájuk.

- A tavaszi parlamenti ciklusban akadtak olyan momentumok, amikor az ellenzék le tudta volna szavazni a kormánypártokat, például az utóbb Sólyom László által visszaküldött kistérségek átrajzolása esetében. Csakhogy a Fidesz-frakcióból számos képviselő hiányzott a döntéshozatalnál. Miképpen erősítené a frakciófegyelmet?

- Többek között a júniusban megtartott szezonzáró frakcióülésünkön is beszéltünk a frakciófegyelemről, a jelenlét hiányának voltak és a jövőben is lesznek következményei. Tavaly októberben az önkormányzati választáson elért jó eredményeinknek köszönhetően új helyzet állt elő: nagyon sok olyan frakciótagunk van, akit polgármesternek, közgyűlési elnöknek választottak, így a helyhatósági munka miatt többet van távol Budapesttől. Akkor fogadtuk el, hogy ha valaki a parlamenti bizottságok üléseinek legalább 25 százalékán nem vesz részt, és nincs igazolása, akkor megvonjuk tőle a bizottsági tagságot. Sajnos éppen a Sarkadi kistérség kérdésében leszavazhattuk volna a kormánypártokat, ha elegen lettünk vo1na bent az ülésteremben. Ezt próbáljuk most orvosolni. Legutóbb azt kértem képviselőtársaimtól, hogy nagyobb figyelmet fordítsanak a jelenlétre, hiszen a választópolgárok azt várják tőlünk, hogy ne csak képviseljük őket, de küzdjünk is az igazunkért, ameddig csak tudunk.

- Bár már valamelyest csillapodtak a kedélyek az állítólagos fasisztaveszély kapcsán, a kormány folyamatosan napirenden tartja a kérdést. Nem gondolja egyébként, hogy a radikális szervezetek létrejöttét, a gárdák alapítását a parlamenti ellenzék tehetetlen, puhánypolitizálása is kiváltotta?

- Válság van, a politikát válság jellemzi. Azt látják az emberek, hiába bizonyosodik be egy miniszterelnökről, hogy a választási kampányban becsapja a választópolgárokat - amit egy meglehetősen cinikus beszédben be is vall -‚ és hatalmas tüntetések is vannak ellene, még sincs ennek semmilyen következménye a kormányfő személyére nézve. Sőt, a kormánypártok tartják a hátukat Gyurcsány Ferencért. Ilyen esetben természetes, hogy sokakban megrendülhet a demokráciába vetett hit, ugyanis a demokrácia az önkorlátozáson, az őszinteségen és a racionalitáson alapul. Egy demokrata úgy gondolja, ha egy politikus erkölcsileg megsemmisül, akkor le kell mondania, mivel méltatlanná válik arra a pozícióra, amit betölt. Gyurcsány Ferenc először egy puccs révén került miniszterelnöki pozícióba, másodszor pedig hazugságainak köszönhette a választási győzelmet. El tudom képzelni, hogy az emberekben az elkeseredés odáig vezet, hogy valamilyen megoldást akarnak találni a parlamentáris ellenzék eszközei mellett, csakhogy a Magyar Gárda nem jó megoldás. Az általa kínált út helyett a népszavazást tartjuk célravezetőnek. Ez megfelel a mi értékeinknek: demokratikus, erőszakmentes, alkotmányos, és mindenki számára lehetővé teszi a Gyurcsány-kormány hazugságaival szembeni összefogást. Mindazon társadalmi csoportokat meg tudjuk szólítani, amelyeknek Gyurcsány Ferenc hadat üzent. Ilyen értelemben a népszavazási kampány új lehetőséget biztosít számunkra, hogy olyan emberek támogatását is elnyerjük, akiket korábban nem tudtunk megszólítani. Nélkülük ugyanis nincs kormányváltás.

Pál Gábor, Magyar Nemzet

fidesz.hu