fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Sólyom lehetőségnek nevezte a kettős állampolgárságot
2007. szeptember 14., 06:22
Egy év és három napon belül már harmadszor járt csütörtökön Szerbiában Sólyom László, hogy mint egyszer korábban, ezúttal is a vajdasági magyarság helyzetével ismerkedjen. MTI összefoglaló.

Most a legnagyobb délvidéki magyar párt, a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) hívta meg, de mint Szabadkán a köztársasági elnök megfogalmazta, az egész vajdasági magyarsághoz érkezett. Ugyanúgy, mint tavaly szeptember 10-én, amikor Zenta várossá nyilvánításának 500. évfordulóján a Tisza parti városba látogatott.

Akkor Boris Tadic szerb államfő ugyancsak ott járt, s miután egy héttel ezelőtt a magyar-horvát-szerb "zöld elnöki" találkozón megbeszélték, csütörtökön Szabadkára is elment, hogy egy félórás beszélgetés erejéig leüljenek Sólyom Lászlóval egy szabadkai pizzázóban.

A látogatás fő témája a vajdasági magyarok helyzete volt. Délelőtt Sólyom László a VMSZ vezetésével, s a többi délvidéki magyar párt elnökével találkozott, majd a magyar kisebbség kollektív joggyakorlásának letéteményese, a Magyar Nemzeti Tanács vezetőivel tárgyalt.

Mindkét megbeszélésen nagy hangsúllyal vetődött fel, hogy mi lesz a vajdasági magyarokkal 2008. január 1., Magyarországnak a schengeni övezethez történő csatlakozása után, hogyan alakul a magyar-magyar kapcsolattartás, nem válik-e elviselhetetlenül nehézzé a délvidéki magyarok számára a beutazási lehetőség megszerzése. Pásztor István, a VMSZ elnöke fel is kérte Sólyom Lászlót, hogy terjesszen be törvényjavaslatot a parlamentben a kettős állampolgárság letelepedés nélküli megszerzésének lehetővé tételéről.

Az államfő erre nem tett ígéretet, mert mint egy sajtónyilatkozatában mondta, ha így születne meg, az indítványt leszavaznák. Járhatóbb útnak mondta az időigényes, éppen ezért türelmet igénylő előkészítést, amely után megszülethet az a politikai akarat, amely szükségtelenné teszi, hogy a köztársasági elnök terjesszen be javaslatot. Ugyanakkor a lehetőségek egyikének nevezte a kettős állampolgárságot, s arra kérte a délvidéki magyarokat, hogy ne utasítsanak el eleve más megoldási módozatokat, amelyek közé odatartozik a kishatárforgalom kiterjesztése, a vízumszerzés megkönnyítése.

A magyar politikai vezetőkkel folytatott megbeszélés után Sólyom László a szabadkai magyar főkonzulátuson augusztus 20. alkalmából odaítélt kitüntetéseket adott át olyan kiemelkedő munkásságú délvidéki személyiségeknek, akik nem tudták átvenni elismerésüket Budapesten: Huzsvár László nagybecskereki katolikus püspöknek, Balla László nyugalmazott nagykövetnek, Horváth Militic Emília tanárnőnek, s a posztumusz kitüntetett Dévavári Dér Zoltánnak, akinek fia vette át a kitüntetést.

Az államfő útja ezután Csantavérra, egy Szabadkához közeli faluba vezetett arra az ünnepségre, amelyen a helyi, eddig a nemzeti hősök (titói partizánharcokra utaló) nevét viselő helyi általános iskola felvette a szerb-magyar Hunyadi János (szerbül Sibinjani Jank) nevét.

Sólyom László már a késő délutáni órákban a vajdasági civil szféra képviselőivel találkozott az Újvidéki Egyetem magyar tannyelvű szabadkai tanítóképző karán, s utána a vajdasági nagycsaládosok képviselőivel beszélgetett.


MTI - fidesz.hu