A régió ötlete akár egy korábbi összekapcsolódás öröméből is születhetett. A Tisza újszegedi partja közelében várja vendégeit a Hunguest Hotels Forrás nevezetű szállója. Mellette önkormányzati tulajdonban zöldell a Ligetfürdő, amelynek valaha partfürdője is volt. A selymes, homokos partról a Tisza szőke hullámai közé vethette magát magát a fürdőző. Azonban hosszú ideje eltűnt a homok: Szeged önkormányzata homokbehozatalra szorul. A homokóragyártással talán pótolni tudja költségvetése hiányait. Vagy ha nem, az sem baj. Következő kampányában ettől még beígérheti ezt is Botka László, aki 2002 óta Szeged polgármestere.
A többiről pedig hallgassuk meg Szentgyörgyi Pált, Szeged gazdasági alpolgármesterét:
- Kapcsolatunk a Forrás Szállóval úgy alakult ki, hogy az elmúlt években összenyitottuk a két létesítményt - magyarázza a gazdaság szakembere.
- A Forrást a Ligetfürdővel?
- Fedett átjárót építettünk köztük, melegített hévíz folyik alatta, a vendég papucsban, fürdőköpenyben átsétálhat, bár a két létesítménynek két különböző tulajdonosa van - örvendezik Szentgyörgyi Pál. - A Forrásból át lehet menni a Ligetfürdőbe, a Gombába, s ezt nagyra becsülik a vendégek, mert a Gomba fedett uszoda, Dóra gyógyvíz tölti meg. Szeged az a sajátos város, ahol két eltérő összetételű gyógyvíz található. A másik az Anna víz.
Talpa alatt víz, feje fölött fedél
Képzeljük el hát Leisztinger Tamás vállalkozót - ő volt a legény a Kopaszi-gáton Újbudán, az ő érdekkörébe tartozik a Hunguest, így a Forrás szálló is Újszegeden - amint fürdőgatyában, -köpenyben, nyakában kis piros műanyag tok az aprónak, fülekre húzott úszósapkában, törülközővel csapkodva a szállodából átcsattog a Gombába. Nem hűl meg! Talpai alatt hévíz szolgálja a jó egészséget, feje fölött fedél. És eszébe jut a nagy projekt, amely Szentgyörgyi Pál előterjesztésében már nevet is kapott: az újszegedi fürdőkomplexum fejlesztése. S augusztus 30-án bemutatták törvényességi véleményezésre. A terv lényege: Szeged Megyei Jogú Város Önkormányzata és a Hunguest Hotels Szállodaipari Zrt. hárommillió forint törzstőkével (2,4 millió szegedi forint és hatszázezer a Hunguesttől) megalapítja a Ligetfürdő Ingatlanfejlesztő és Fürdőüzemeltető Korlátolt Felelősségű Társaságot, rövidített nevén a Ligetfürdő Kft.-t. A tervezett Ligetfürdő Kft. többségi tulajdonosa nyolcvan százalékban Szeged városa. Húsz százalék a Hunguesté. "A projekt tervezett nettó költsége - olvassuk Szentgyörgyi Pál előterjesztésében - mintegy ötmilliárd forint, a támogatási intenzitás várhatóan ötven százalék. A másik ötven százalékot a beruházó Hunguest Hotels zrt. biztosítja saját forrásból, illetve a Hunguest Hotels vagy a projekttársaság kezessége mellett felvett hitelből." A Ligetfürdő Kft. szeptember 28-ig pályázatot ad be hárommilliárdos állami támogatásra fürdőfejlesztés céljából. Ha nyer, Szeged 1,2 milliárdot apportál a Ligetfürdő Kft. projektcégbe: lényegében magát az ingatlant. Vagyis a patinás régi fürdőt, amelyet a Szegedi Úszók Egyesületétől örököltek a szegediek, ahonnan átjáró visz a partra; és megy a levesbe a partfürdő is, Gombástul, csúszdástul, élménymedencéstül, mindenestül. Mihelyt elnyerték a támogatást, a Hunguestnek lehetősége nyílik, hogy kivásárolja az önkormányzati vagyont, pontosabban Szeged népének tulajdonát. A terv szerint Leisztinger érdekeltsége tíz év alatt a város által bevitt 1,3 milliárdos apport tervezett inflációval növelt értékén jut hozzá az elkészült fürdőkomplexumhoz: a szegediek tulajdonához, az adófizetők pénzéből nyújtott hárommilliárdos támogatásból megvalósított turisztikai és egészségügyi létesítményekhez. Mélyen a piaci ár alatt. Minderről ma szavaz Szeged közgyűlése.
Könnyűnek találtatnak
A látványterven rajta van a Szeged-Újszegedi Református Gyülekezet Lelkészi Hivatala és a templom is, sarokház a Szentgyörgyi Albert utca 6., illetve a Fürdő utca 9. alatt. A csúszdáról az óhajtozó lelkek már most is majdnem bezuhannak a templom ablakán. A nagytiszteletű Sipos Ete Zoltán már több mint tíz éve, két és fél önkormányzati ciklus óta kéri ajándékba a szomszédos Szentgyörgyi utcai telket templomépítés céljából.
- Tavaly október elején végre választ kaptam Botka polgármestertől. Elutasították a kérésünket, azzal az indoklással, hogy a telek elidegenítését nem javasolják, mert a hosszú távú fejlesztési tervben a fürdő bővítésére tartják fenn. Ebből a levélből értesültem először arról, hogy mi készül a templom mellett. Semmilyen más tájékoztatást nem kaptam.
A szomszédban áll a szegedi önkormányzat hétszobás vendégháza. Hagyományos újszegedi villa - lehet, hogy ezt is feláldozzák a fejlődés oltárán, eldózerolják? A gondnoknő, akinek ez a munkahelye, egyelőre semmit nem tud a nagy tervekről.
- Sajnálnám, ha eltűnne ez az épület is - néz körül Szabó László belgyógyász, a városvédők elnöke, önkormányzati képviselő. - Alig egy hete, hogy Újszeged szinte utolsó szép villáját már eltüntették a föld színéről. Jön a könnyűszerkezetes! Építményként és emberi jellemekként egyaránt.
A városi közgyűlés Fidesz-frakciója módosító javaslatot adott be, amely arra irányul, hogy a Ligetfürdő fejlesztésén a szegediek nyerjenek, s ne Leisztinger érdekeltségei.
- Szegeden nem cseng jól Leisztinger Tamás neve - mondja Gyimesi László, a Fidesz szegedi elnöke. - Úgy látom, hogy ez az ember teremteni még nem teremtett semmit. Minden, amit eddig tett, csak spekuláció volt. Abból jött össze a vagyona. Ellene szavazunk a tervnek. Azt akarjuk elérni, hogy Szeged maga pályázzon. Saját maga fejlesszen, és maradjon tulajdonban.
Szörnyközpont a végen
A Kopaszi-gát Újbuda legértékesebb Duna-parti része. A Leisztinger érdekeltsége által megcélzott Tisza-part Újszeged, de talán egész Szeged legértékesebb partja. Hatalmas ígéretek hangzottak el a Kopaszi-gát fejlesztéséről. Vízi színpad?! Azóta sincs. Egy betonlap sivárkodik a víz fölött. Bezárt épületek, nincs vendéglátó sem. És már a tulajdon is elszállt. Egy százalék még az újbudai önkormányzaté. Az ingatlan háromnegyede azonban már egy külföldi tulajdonosé. A többi maradt a Leisztenger-érdekeltségek kezében.
Ez lesz az Újbuda-Újszeged régió másik végén is? Wellnesscentrum helyett "Loch-ness Szörnyközpont?
Talán még akkor is, ha a tiltakozások ellenére mégis úgy valósul meg, ahogyan eltervezték. Mert rettentően drága lesz, s kiszorul belőle a tisztes szegénységben élő szegedi középosztály. Szentgyörgyi alpolgármester az egerszalóki példát emlegette, amikor megkérdeztem, mibe kerül majd Leisztingernél a fürdőjegy. Szalókot egy átlagmagyar nem tudja megfizetni. Az egerszalóki árminták szerint a szegediek kiszorulnak a Ligetfürdőből. De hiába utaznak majd régiójuk másik végébe, a kopaszi-gáti rokonok sem fogják tudni megvigasztalni őket.
Mások a "Rokonok".
Zelei Miklós, Magyar Hírlap
fidesz.hu