"Látszik, hogy politikai döntések születnek a pénzek elosztása mentén, miközben az ország még nem ébredt rá arra, hogy most játssza el a jövőjét" - állapította meg a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke a magyar gazdaság helyzetéről tartott elemzésében.
Utalt a miniszterelnök "elhíresült mondására", és úgy fogalmazott, "most szúrjuk el újra".
Az uniós pénzek tervezett elosztásáról szólva úgy ítélte meg, "nem az a probléma, hogy eddig elszúrtuk, hanem, ha most rosszul élünk ezekkel a forrásokkal - ami az egyetlenegy erőforrásunk -, akkor újra elszúrjuk, csak jobban", és ez majd évek múlva fog kiderülni.
Szerinte az ország azért jutott abba a helyzetbe, amelyben jelenleg van, mert három alapvető problémát nem tudott az ország megoldani. Nem fejezték be a rendszerváltást a gazdaság körüli struktúrákban, a magyar adórendszer elmaradt a fejlődésben és a világ folyamataitól ma nagyon távol áll, amit az elkövetett gazdaságpolitikai hibák egészítenek ki - mondta.
Kifogásolta az egészségügy, a kutatás, az oktatásfejlesztés, a nyugdíjrendszer, az önkormányzati, kormányzati rendszerek változatlanul hagyott "halmazát". Szólt a környező országok adócsökkentési intézkedéseiről, miközben Magyarország pontosan az ellenkező irányba megy, valamint a szociális intézkedéseknek a költségvetésre gyakorolt gazdasági hatásairól, amelyeket drámainak nevezett.
A kitörési pontokat elemezve megállapította, hogy mára egyetlen lehetőség az uniós forrásokban van, azonban kifogásolta, hogy azokat "infrastruktúra-fejlesztésre és közösségi beruházásokra fordítjuk, nem pedig versenyképességet javítunk".
Szerinte a kitörés az lenne, ha lenne világos gazdaságpolitika, amelyben egyértelműen fogalmazódnak meg a prioritások, majd ezek alapján kellene a jelenleginél több pénzt következetesen befektetni gazdaságfejlesztési és-élénkítési célokra.
MTI - fidesz.hu