A tekintélyes hamburgi hírmagazin vasárnapi beszámolója szerint az erre vonatkozó javaslatot Sarkozy a múlt hét elején tette, amikor a Berlin közelében fekvő Meseberg kastélyban találkozott a kancellárral és külügyminiszterével, Frank-Walter Steinmeierrel. A Der Spiegel úgy tudja, hogy az ajánlat rendkívüli módon meglepte a német vendéglátókat, akik azt diplomatikusan, de határozottan elutasították, hangsúlyozva: Németország csatlakozott a nukleáris fegyverek terjedését meggátolni hivatott atomsorompó-szerződéshez.
Nicolas Sarkozy állítólag indítványozta: mivel a francia nukleáris ernyő a szomszédos országokat, köztük Németországot is védi, a szövetségi kormány fontolóra vehetné, hogy "politikai téren" nem kíván-e részt venni a francia atomprogramban.
A hamburgi hetilap szerint a javaslat okozta meglepődés után elsőként Steinmeier szólalt meg. A külügyminiszter hangsúlyozta, hogy Németország nem törekszik atomfegyverek birtoklására, s 1975-ben ezért is csatlakozott az atomsorompó-szerződéshez. Merkel kancellár előbb udvariasan mosolygott, majd támogatta külügyminiszterét.
A nukleáris fegyverekkel kapcsolatos közös felelősség gondolata - írta a Der Spiegel - Németországban tabunak számít. Sarkozy elődje, Jacques Chirac egy ízben - tizenkét évvel ezelőtt - már óvatosan felvetette ugyanezt a témát, de a német elutasítás nyomán szinte azon nyomban visszakozott.
A hetilap nem közölt további részleteket a francia javaslatra vonatkozóan, s a német kormány szóvivője is csupán azt hangoztatta, hogy a tárgyalások bizalmasak voltak. Német források szerint ugyanakkor Sarkozy indítványozta: mivel a francia atomernyő Németországot is védi, a berlini kormány vegye fontolóra esetleges részvételét az atomfegyverekkel kapcsolatos döntési mechanizmusban. Ennek kapcsán a források emlékeztettek arra, hogy a francia elnök már röviddel megválasztása előtt jelezte: a szomszédos országoknak ilyen jellegű, a "beleszólás jogát" is biztosító javaslat előterjesztését tervezi.
Sem a Der Spiegel, sem az idézett források nem utaltak arra, hogy az állítólagos javaslat az atomfegyverek gyártására vagy bevetésére vonatkozott-e.
A hamburgi hetilap ugyanakkor megerősítette azokat az értesüléseket, amelyek szerint Sarkozy legutóbbi javaslatai és külpolitikai lépései nemcsak meglepték Berlint, hanem neheztelést váltottak ki német diplomáciai körökben. Ennek kapcsán említette az újság Párizs Irakkal és Líbiával kapcsolatos politikáját, majd arra következtetett: könnyen elképzelhető, hogy a legendás francia-német motor egy időre leáll. Sarkozy ugyanis az egyeztetés helyett közvetve azzal fenyegetőzik: vagy velünk csináljátok, vagy egyedül megyünk tovább.
MTI - fidesz.hu