A napvilágot látott nyugdíjreform alapgondolata, hogy a terheket a generációk és a társadalmi csoportok között méltányosan kell szétosztani.
Úgy gondoljuk, hogy ha ez a törvényjavaslat elfogadásra talál - természetesen politikai és szakmai egyeztetést követően -, akkor a nyugdíjrendszer hazánkban is fenyegető gondjai enyhülni fognak - fogalmazott Harrach Péter a törvénytervezet mellé állva. A KDNP-s országgyűlési képviselő kifejtette: mivel ez a tervezet a család minden tagját a figyelem középpontjába állítja, ezért ennek a nyugdíjreformnak folyamatos aktualitása van.
- Napirenden van jelenleg a nyugdíjtörvény megváltoztatása is, ezért is időszerű a tervezet megtárgyalása - mondta Harrach Péter. Hozzátette: nyilvánvaló, hogy első nekifutásra a kormány egyből leszavazza majd, de mindent megtesznek, hogy napirenden tartsák.
A Barankovics István Alapítvány elnöke magyarázatként, miért van szükség nyugdíjreformra, kifejtette: hazánkban jelenleg a nyugdíjrendszerre az jellemző, hogy a mindenkori aktívak befizetései teremtik meg a forrását az időskori ellátásoknak. Ez az egyensúly azonban felbomlott - folytatta Mészáros József, majd a rendszer összeomlásának okaként említette a demográfiai egyensúly és a gazdasági stabilitás hiányát. Az elnök a probléma forrásaként hozta szóba a régóta jellemző politikai demagógiát is, vagyis hogy nem az egyéni életben nyújtott teljesítménytől függ a későbbi nyugdíj összege, hanem az aktuális - választásokkor tett - politikai hatalom ígéreteitől.
Az alapítvány javaslata nem igényel forrásráfordítást, a tervezett rendszer pedig azokat jutalmazza, akik a közösség érdekében tesznek erőfeszítéseket. Akik tehát befizetéseikkel és gondos gyermekneveléssel támogatják a rendszer fennmaradását. Az elképzelés két fő pilléren nyugszik: egyrészt a nyugdíjrendszert érintő jogszabályokat csak úgy lehetne módosítani, ha azokat az egymást követő két parlamenti ciklusban a képviselők jóváhagynák.
A másik fontos alapelv egy társadalombiztosítási tanács létrehozása. Ennek feladatai közé tartozna a korhatár felülvizsgálata és meghatározása, a járulékkulcsokat és a nyugdíjrendszert érintő egyéb ügyekben az igazságosság és a fenntarthatóság értékeinek figyelembevétele. Fontos szempont lenne a tanács létrehozásánál, hogy az független szervként működne, mint például az Alkotmánybíróság.
Pilári Darinka, Magyar Nemzet
fidesz.hu