fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Varga Mihály: A kormánynak nincs nemzetstratégiája
2007. szeptember 17., 06:38
"Sodródó gazdaságpolitikájával a kormánynak egyetlen célja van, hogy megőrizze pozícióját. Csak ötletszerű bejelentések, hangzatos programok vannak, de senki sem tudja, merre kellene haladnia az országnak" - mondta Varga Mihály, a Fidesz alelnöke Obersovszky Péternek az Echo Televízió Tabuk nélkül című műsorában. A Magyar Hírlap leirata.

- Ön azok közé tartozik, akik azt mondják, hogy a családi ezüstöt szőrén-szálán eltünteti a kormány, vagy azok közé, akik azt mondják, a vagyontörvény csak egyfajta kincstárosodását jelenti a nemzeti vagyonnak?

- A véleményem inkább az utóbbihoz áll közelebb, bár igen nagy önuralomra volna szüksége a kormányoldalnak és különösen Gyurcsány Ferencnek ahhoz, hogy ez a forgatókönyv bekövetkezzen. Az elmúlt évek tapasztalata az volt, hogy amikor állami vagyon sorsáról volt szó, akkor az MSZP-kormány eladott, sokszor elkótyavetyélt, hiszen mélyen értéken alul kerültek állami tulajdonok magánkézbe. Most levették az utolsó bilincset a kezükről, az utolsó fékező erőt, a parlamentet, Gyurcsány Ferenc lényegében privatizálta a magyar állami vagyon fölötti döntéseket, és úgy érzékelem, a miniszterelnök nem is arra készül, hogy a vagyon gyarapodjon, hanem hogy értékesítse.

- Mit szól a másfél százalékos gazdasági növekedéshez?

- Az elmúlt három évben kétszer módosította a KSH a bruttó hazai termék számítási módját. Legutóbb, 2006 végén került be az az ominózus tétel, miszerint a prostitúció és a drogkereskedelem is a bruttó hazai termék "értékét" képezi. Ha nem nyúltak volna hozzá a mutatók számítási módjához, akkor most valószínűleg a nullához lenne közelebb a magyar gazdaság növekedése. Nem tudjuk ezt kiszámolni, de úgy érzem, hogy a magyar gazdaság ma recesszióban van.

- De hát ez látszik is.

- Erózió van mind a társadalomban, mind a gazdaságban. Ha egy országban nincs nemzetstratégia, ha nem tudjuk, hogy merre megyünk, akkor nem megyünk semerre sem. Magyarországon a kormány egyfajta sodródó gazdaságpolitikával szinte hétfőtől hétfőig lát előre; az a cél, hogy a következő héten hétfőn is mi kezdjük a hetet a kormányzati bársonyszékekben. Mintha ez lenne a gazdaságpolitika vezérelve is. Jól látjuk, ötletszerű elképzelések voltak, programok hangzatos bejelentései, Smart Hungary, Európa-terv, Új Magyarország...

- Tehát az az apróság hiányzik, hogy merre akar az ország haladni?

- E nélkül el se induljunk.

- Önök, gazdasági szakemberek sem látják a nyomát?

- Nem tudom megmondani, hogy a kormány gazdaságpolitikájának kik az első számú kedvezményezettjei. A magántőke, a magánszféra próbál valahogy alkalmazkodni a helyzethez, és próbál túlélni. De ebben a kormány semmiféle kapaszkodót vagy segítséget nem ad. A magyar tőkepiacról azt gondoltunk, hogy kiemelt fókuszpontja lesz a gazdaságnak, de mi történt: kamatadó, árfolyamadó, az eladott állami cégek nem kerültek be a tőzsdére, nem tőzsdén keresztül értékesítették, tehát a tőkepiac sem kedvezményezett terület.

- Kongatják a vészharangot, már azt mondják az elemzők, imádkozzunk, hogy az OTP és a Mol maradjon, mert különben összeomlik a budapesti tőzsde.

- Kis túlzással ez a helyzet. Azt lehet érzékelni, hogy előbb-utóbb a budapesti tőzsde kiüresedik, funkcióját veszti. A magyar tőzsde nem tudja azt a szerepet betölteni a gazdaságban ma, mint a varsói tőzsde a lengyelben: becsatornázza a vállalati és a lakossági megtakarításokat a tőzsdére, és friss tőkével segíti az ott lévő lengyel cégeket. Magyarországon ma az a szokás kezd kialakulni sajnos, hogy külföldi papírokat vásárolunk, és külföldi befektetési alapok gyűjtik össze a magyar megtakarításokat.

- Ilyenkor szokták elővenni a családi ezüstöt...

- Még azt is megértem, ha cél érdekében történik. Tehát ha a gyereknek kell cipőt venni, és el kell adni a családi ezüstből a kanalakat, akkor van valami hozadéka a dolognak, mert a gyerek majd télen cipőben tud járni. De ha úgy értékesítik az állami vagyont, hogy nem tudjuk, mi a hozadéka, akkor az felelőtlenség. Az elmúlt években ezerötszázmilliárd forint állami vagyont biztosan értékesített a kormány, de nem tudom megmondani, hogy mi lett a hozadéka. A Postabank értékesítésekor azt mondta az akkori miniszterelnök, hogy ebből az M5-ös autópályát tudjuk Szegedig továbbépíteni. Ehhez képest az autópálya teljesen más konstrukcióban épült meg. A százmilliárd forint pedig eltűnt kézen-közön, hogy hova, azt pontosan nem lehet ma már megállapítani. De ez a helyzet a Budapest Airporttal is. Ugye, több mint négyszázmilliárd forint folyt be az államkasszába.

- Az sem volt követhető?

- Azt mondták, hogy az államadósság csökkentésére megy, ami egyébként lehet önmagában helyes cél, de mi történt? Folyó kiadásokat finanszírozott. És a gazdaság jobb állapotba került? Kilenc százalék fölött növekszik a szlovák gazdaság, a cseh és a lengyel hat százalék fölött, Magyarország pedig egy százalékon vegetál.

- A legfrissebb ügy az FHB eladása. Arról volt szó, hogy nyílt, követhető pályázat útján értékesítik a bank részvényeit, ehelyett sitty-sutty eladták. Meghallgatták a pénzügyminisztert a parlamenti bizottságban. Mivel magyarázta ezt a lépést?

- Az alapkérdés nem volt eldöntve, eladjuk-e, vagy ne adjuk. A kormány úgy döntött, hogy eladja. Nyilván vitánk lett volna a kormánnyal, de ha már eladják, akkor nem rossz irány, ha megpróbáljuk intézményi befektetőknek odaadni ezt a bankot, mert így legalább van esély arra, hogy nem egy multinak a fiókbankja lesz, amelyet néhány év múlva bezárnak.

- Az megtudták, hogy ki a vevő?

- Nem.

- Mit mondott a pénzügyminiszter?

- Hogy tíz hazai és tíz külföldi intézményi befektető vásárolta meg a részvényeket. Tett egy ígéretet, hogy nyilvánosságra hozzák a listát, de csak három letétkezelő céget neveztek meg, ezek kezelik a részvényeket, de hogy kik a konkrét tulajdonosok, azt a mai napig nem tudhattuk meg.

- Ön szerint ki lehet zárni azt, hogy valamifajta bennfentesség történt, különös tekintettel a tíz honi vásárlóra?

- Nem vagyok magándetektív, tehát nem tudom pontosan, hogy mi történt. Feltételezéseim nyilván nekem is lehetnek. Az elmúlt három hónap legalacsonyabb értékén adták el a részvénycsomagot, és nem kaptunk választ a pénzügyminiszter úrtól, hogy ő ezt minek tudja be, mint ahogy arra sem kaptunk választ, hogy ha már eladnak egy állami bankot, egy közvagyont, akkor miért nincs arra lehetőség, hogy a magyar kisbefektető ugyanúgy vásárolhasson részvényt, mint Londonban egy intézményi befektető.

- Egy ilyen árfolyamjáték lehetőséget teremthet arra, hogy jó fülesekkel rendelkező, időben vásárlók jelentős árfolyamnyereséget realizáljanak. Erről van szó?

- Gyurcsány Ferenc erre az mondaná, hogy jó időben jó helyen.

- A PSZÁF-nak van lehetősége az FHB-üzletet ellenőrizni?

- Természetesen.

- És ellenőrizte?

- Nem tudom.

- És önök nem fogják indítványozni, hogy nézzen utána?

- Ez a bank magántulajdonba került, és ilyenkor egy ellenzéki politikusnak is felelősen kell eljárnia, tehát kifogásolom az értékesítés módját, kifogásolom az időpontját, hogy a jelzálogbankok mélyreható recessziója idején adtuk el, kifogásolom az árat is, mégis óvatosan fogalmazok meg kritikát, mert a cég működésében benne van annak a lehetősége, hogy akár sikersztorivá is válhasson. Ha a felügyelet majd úgy gondolja, nyilván indít vizsgálatot, mi ilyet nem fogunk kezdeményezni. Azt szeretném, hogy a pénzügyminiszter úr legalább annyit elismerjen: ennek a tranzakciónak voltak vesztesei, a magyar állampolgárok, akik nem a legmegfelelőbb árat kapták ezért az állami tulajdonért.

- Ahogy jönnek az ügyek sorban, a szavak kezdenek jelentéstelenné válni. A népszavazáson kívül milyen lehetőséget látnak a cselekvésre?

- Még előtte vagyunk a népszavazásnak, ezért még ne zárjuk ki, hogy lesz hatása a kormányzat működésére. Mi komolyan hiszünk abban, hogy a kormány egyértelmű és világos üzenet kaphat: az emberek nem erre szavaztak 2006-ban, tehát annak a miniszterelnöknek, annak a kormánynak, amely az emberek véleményével ellentétesen kormányoz, mennie kell. A Fidesz a rend, a törvényesség pártja. Mi hiszünk abban, hogy alkotmányos keretek között is tudunk kormányváltást elérni.

- Egy nagyon mérsékelt elemző kifogásolja, hogy nem láthatók az egyes szakkérdésekben azok az alternatívák, amelyekkel a józan középről vagy éppen a szocialistáktól áthozhatnának embereket.

- Ez a másik oldal stratégiája: erodálni, lejáratni mindent, bebizonyítani, hogy igaz, mi rosszak vagyunk, de a másik oldal sem különb. Ez ellen a Fidesznek határozottan védekeznie kell, föl kell emelnie a szavát. Az álláspontunk minden kérdésben világos, de hogy segítsünk, decemberre elkészül a Fidesz programja. Navracsics Tibor végzi ezt a munkát, de mi is bedolgozunk.

- És nyilvános lesz?

- Igen, hiszen az a célunk, hogy sorvezetőt tudjunk adni az embereknek.

- Ez egy alternatív kormányprogram lesz?

- Így van, de ha a jövő hét végén választások vannak, akkor is készen kell állni, hogy a kormányrudat átvegyük.

- A Fidesz készen áll a kormányzásra?

- Egy ellenzéki pártnak minden pillanatban készen kell erre állnia. A Fidesz készen áll, van program, van következetes, logikusan végiggondolt cselekvéssor, meg kell erősíteni a társadalmi és gazdasági közepet, ennek a programja készül el decemberre, azt kérem mindenkitől, olvassa el.

Echo TV, Magyar Hírlap


fidesz.hu