A kormányfő a televízióban hétfőre virradóra győzelmi mámor nélkül, fáradtan köszönte meg a görögöknek, hogy "világos mandátumot" adtak pártjának, az Új Demokráciának a kormányzáshoz. Karamanlisz megemlékezett a "katasztrofális tüzekről is", amelyek augusztusban 66 emberélet követeltek, több tízezer hektárnyi erdőt, termőföldet, több száz épületet pusztítottak el a Peloponnészosz félszigeten és Évia szigetén.
Röviddel a miniszterelnöki beszéd előtt Jeórjiosz Papandreu, az ellenzéki Pánhellén Szocialista Mozgalom(PASZOK) vezetője elismerte vereségét. A nép választott, és a döntését tiszteletben tartjuk. A PASZOK keményen küzdött, de vesztett - jelentette ki Papandreu.
Közép-európai idő szerint hajnali egy órára a szavazatok több mint 80 százalékát dolgozták fel - közölte a belügyminisztérium. A részeredmények alapján az Új Demokrácia vezetett a szavazatok mintegy 42,7 százalékával a PASZOK előtt, amely 38,4 százaléknyi szavazattal rendelkezett. Nem végleges adatok szerint az Új Demokráciának várhatóan 154, a PASZOK-nak pedig 103 képviselői helye lesz a 300 fős törvényhozásban. A szélsőjobboldali LA.O.S (Ortodox népi riadó) szavazataránya 3,5 százalékos, így várhatóan történelme során most első ízben bekerül a parlamentbe.
A 2004. évi választásokon a parlamentbe bekerült két baloldali párt, a kommunisták (KKE) és a Radikális Baloldali Koalíció 75 százalékos feldolgozottságnál 7,7 illetve 4,7 százaléknyi szavazatot kapott, ami meghaladja az előző választásokon elért eredményt. A 2004-ben kormányra került Karamanlisz népszerűsége csúcsán állt, amikor a könnyű újraválasztás reményében fél évvel korábbra kiírta az előre hozott választásokat. A pusztító erdőtüzek azonban országszerte elégedetlenséget váltottak ki. A PASZOK a népi elégedetlenségből nem tudott politikai tőkét kovácsolni.
Kosztasz Karamalisz választási kampányában kormánya fiatalítását és a Brüsszel által követelt alapvezető gazdasági és társadalmi reformok végrehajtását ígérte. Az előre hozott választást is azzal indokolta, hogy új mandátumra van szüksége az e területeken való "gyors döntések" és "előrehaladás" érdekében. A kormányfő megítélése szerint teljesítette az előző megválasztásakor tett ígéretei felét: 2006-ban a költségvetési hiány a 2004. évi 7,9 százalék helyett csak 2,6 százalékos volt, és sikerült fenntartania az erős gazdasági növekedést (a több mint 4 százalékos növekedés az egyik legjelentősebb az euróövezeten belül).
MTI - fidesz.hu