- Önök Budapesten tervezték megnevezni konzorciumuk hatodik tagját. A posztra állítólag a német RWE és a francia GdF pályázik. Miért maradt el a bejelentés?
- Ilyen várakozásokat csak az újságok fogalmaztak meg, amit mi sosem erősítettünk meg. Legutoljára azt közöltük, hogy a kérdésről folyamatosan egyeztetünk a lehetséges résztvevőkkel, akiket nem tudok megnevezni. Részvényeseink bevonásával valóban előrehaladott tárgyalásokat folytatunk. Amikor kiválasztjuk hatodik részvényesünket, döntésünket bejelentjük.
- Mikor?
- Október-november tájékán.
- Nem képzelhető el, hogy mindkét társaság csatlakozzon?
- Részvényeseink most egy hatodik résztvevő bevonását tervezik. A további bővülés lehetőségét sem zárom ki, de arról, hogy erre egyáltalán szükség van-e, még nem született döntés.
- Az ügy egyik bizonytalan lába a pénz. Eddig csak arról lehetett hallani, hogy az Európai Befektetési Bank a beruházás nagy százalékára adna hitelt. Mekkora lenne ez, illetve a kamata?
- A hitelek keretfeltételeit még nem tárgyaltuk le. Annyi bizonyos, hogy az építkezés 30 százalékához - ez mintegy másfél milliárd euró - részvényeseink saját tőkéből járulnának hozzá. 70 százalékot tehát bankhitelből kell fedezni. Ebben részt vehet az Európai Befektetési Bank is.
- Hány százalékban? Azt mondják, 70.
- Erről még nem született döntés, úgyhogy nem tudom megerősíteni. Az EIB valóban komoly érdeklődő, de folytatunk tárgyalásokat például az EBRD-vel, a Világbankkal, a Credit Export Agencyvel, az Österreichische Kontrollbankkal, kereskedelmi bankokkal satöbbi. Hogy a hitel végül is milyen összetételű lesz, attól függ, hogy melyik pénzintézet milyen kamatokat, illetve futamidőt ajánl.
- Andris Piebalgs energiaügyi biztos arra a kérdésre, hogy az unió ad-e saját forrást a beruházásra, rendre azt válaszolja, hogy az EIB-n keresztül igen. De ez hitel, amit vissza kell fizetni. Ezt most akkor hogy értsük?
- Az uniós hátterű EIB a fontos fejlesztésekhez kedvező feltételeket kínál. Másrészt a nemzetközi pénzügypiacnak, a kereskedelmi bankoknak nagyon fontos garancia, ha egy beruházásban olyan fejlesztési intézetek, mint az EIB, az EBRD vagy a Világbank, részt vesz.
- Mégis körülbelül hány százalékban vesznek majd részt ezek a kedvező kondíciójú pénzintézetek? 50? 30? 70? Vagy 0-tól 100 százalékig bármi lehet?
- Mint említettem, az ügyben egyelőre nem tudok konkrét számmal szolgálni. De biztosan nem 0 és nem 100 százalék. Mint mondtam, meg kell vizsgálni, ki kell alakítani a pénzügyi szerkezetet. Komolytalan lenne, ha most mondanék egy pontatlan adatot.
- A másik állítólagos bizonytalanság a gázforrások kérdése. Honnan, mikor és mennyi gázt szereznek majd be?
- Első lépésként a kaszpi térségből, Azerbajdzsánból, Türkmenisztánból, illetve valószínűleg Oroszországból is vásárolunk majd tüzelőanyagot. A második lépésben Irak, Irán vagy Észak-Afrika jöhet szóba.
- Biztosak-e abban, hogy Azerbajdzsánban és Türkmenisztánban van elegendő szabad gázlelőhely?
- Igen.
- Vannak-e ezekre már szerződéseik?
- Még nincsenek, de e tárgyban is előrehaladott tárgyalásokat folytatunk.
- Előadásában említette, hogy valamiről döntenek az év végéig. Miről?
- Hogy elkezdjük-e a beruházást, hogy tovább dolgozunk-e rajta vagy sem.
- Tehát lehet, hogy nem valósítják meg a Nabucco-tervet?
- Arra nem látok esélyt, hogy a fejlesztést elvessük. De kérdés, hogy mennyit fektessünk be, mikor kezdjük a beruházást, és milyen ütemezésben hajtsuk azt végre.
- A konzorcium tehát bizonyosan nem fog úgy dönteni, hogy nem építi meg a Nabucco gázvezetéket?
- Részvényeseinknek nem érdekük a negatív döntés.
Népszabadság
fidesz.hu