fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Rohamtempóban adósodik el a lakosság
2007. szeptember 18., 06:28
A kimutatások szerint egyre inkább a jelzálogalapú hitelezés a hazai bankpiac motorja. A lakosság rohamtempóban adósodik el. Eközben Nyugaton a globális hitelkrízis miatt mérséklődik ennek a banki területnek a dinamikája. A Magyar Hírlap írása.

A közelmúltban adták hírül, hogy az amerikai Arizona állambeli First Magnus Financial, az egyik legjelentősebb jelzálog-hitelező csődvédelmet kért. A cég ötmilliárd dollárral maradt adósa a National Bank of Arizonának. Az ötvenezer ügyféllel rendelkező jelzálog-hitelező hatezer alkalmazottját kénytelen elbocsátani. Az Egyesült Államok más államaiban is jelezték, hogy megrendülhet a jelzálogalapú hitelezés piaca.

Magyarországon nemhogy csökkenne, inkább nagymértékben erősödik a jelzálogalapú, szabad felhasználású hitelek iránti kereslet. A lakosság egy része a már eddig felhalmozódott igen jelentős (többnyire több millión felüli) köztartozását kívánja hitelből rendezni. Pedig a váratlan és egyre szigorodó intézkedések miatt kevesebbet keresnek, több kiadással számolhatnak, az infláció a már naponta változó bolti árakon is érzékelhető.

A hitelfelvétellel csupán lélegzetvételnyi időt lehet nyerni, az eladósodás veszélyei már most a kritikus határt súrolják. Nyugati elemzők Kelet-Európáról, ezen belül is Magyarországról szólva, rendkívül veszélyesnek ítélik a helyzetet. Az eladósodás mértékét jelző számok, brit elemzők szerint, a népesség számához viszonyítva tragikusak. Szerintük még a legerőteljesebb financiális alapokon működő kapitalista rendszerben, az Egyesült Államokban is nagyobb pénzügyi, gazdasági jogvédelmet, állami gondoskodást élvez a lakosság, mint Magyarországon. Hazánkban egy esetleges pénzpiaci csődnél nem a bankok, hanem a lakosság húzná a rövidebbet. Így a magyar lakosság hitelkérői csak saját magukra számíthatnak. Ha váratlan fizetésképtelenség állna fenn, a bankok háromhavi részletet visszatartanak, ennyi idő a fizetésképtelenség tűrési határa. Azt is jó tudni, hogy a kamatok rendkívül változók, egy átlagos háztartás tizenöt százalékos éves kamatot még elvileg elbír, de van már negyvenszázalékos évi kamatozású hitel is, amelyet még egy átlag feletti keresetű háztartás sem visel el. Ha nagy a baj, nem tanácsos megvárni a végrehajtást, inkább el kell adni az ingatlant. Bár ez meglehetősen nehéz, hiszen a vevők nem szívesen vásárolnak hitellel terhelt ingatlant, s ha igen, a helyzetből adódóan akkor is jóval áron alul veszik meg. Azzal is számolni kell, hogy a megmaradó pénzből csak vidéken lehet újabb ingatlant vásárolni, ott viszont nehezebbek a körülmények, a munkalehetőség pedig gyakorlatilag nulla. Mindenképpen tanácsot kell kérni jogásztól. Akinek erre nincs pénze, az felkeresheti a minden kerületi bíróságon működő ingyenes jogsegélyszolgálatot, sőt néhány kerületben a pártok is működtetnek ingyenes jogtanácsadó irodát, igaz, hosszú a várakozási idő. Ha már rossz közvetítőirodát választottak, s a bank végrehajtást kért, a bírósághoz benyújtott fizetési meghagyást ellentmondással lehet megtámadni. Így az eljárás polgári perré alakul, de itt a pénzügyi csalást tanúkkal, okiratokkal kell bizonyítani. A vételi joggal terhelt ingatlanoknál ez az út szinte járhatatlan. Ezek az eljárások időhúzást jelentenek, mert ezalatt az adósság, a kamatok nőnek, a lakosság pénzügyi terhei pedig a bírósági költségekkel is növekednek, a lakhelyváltoztatással is nehezebb helyzetbe kerülnek, legfeljebb annyit érnek el, hogy tető marad a fejük felett.

A kormányzat is érezheti ennek a mértéktelen, létalapú eladósodásnak a veszélyeit, hiszen a Fővárosi Közgyűlés minapi ülésén, bár jelezték, hogy a hajléktalan-ellátás költségeit csökkentik, az is kiderült, hogy a főváros legnagyobb hajléktalan-ellátó intézménye, a Budapesti Módszertani és Szociális Központ és Intézményei újabb ingatlanokat vehet birtokba a felszámolás miatt megüresedő intézményektől.

Brit pénzkiviteli roham

Tegnap is folytatódott a megrettent betétesek pénzkivételi rohama a bankközi piaci likviditásszűke miatt megszorult egyik vezető brit jelzálogkölcsönző, a brit Northern Rock lakossági fiókjainál, amelyeket a múlt hét vége óta ostrom alatt tartanak megtakarításaikat féltő ügyfelek. A pénzintézet részvénye újabb mélységekbe zuhant, magával rántva a több brit nagybank papírját.

A bankpánik közvetlen előzményeként a minap ismertté vált, hogy a Bank of England, a brit jegybank rutinszerű műveletben kisegítette a céget, mert annak nehézséget okozott a bankközi piacról fedezni rövid távú refinanszírozását, ugyanis a nem elsőrendű amerikai jelzálogadósi körből kiindult globális bankközi likviditáshiány miatt a bankközi kamatok igen megugrottak Nagy-Britanniában. Múlt pénteken és szombaton két milliárd font (750 milliárd forint) betétet vettek ki készpénzben az ügyfelek.

Polgár Anna, Magyar Hírlap


fidesz.hu