Ügyészségi megrovás, az elnyert támogatás megvonása, illetve a település három évre való kizárása az állami pályázatokból - ez járt a Pest megyei Kocsér korábbi polgármesterének, illetve a községnek, ahol nem a pályázatban vállalt feltételek szerint újították fel az érintett útszakaszokat: nyolcvan centivel keskenyebb lett az aszfalt.
Hasonló ügy robbant ki a napokban Budapesten is. A Pro Régió Ügynökség ötvenöt esetben szabálytalanságot tárt fel a fővárosi útfelújításoknál, amelyek részben állami pályázati forrásokból valósultak meg. A Fidesz szerint a városvezetés nem tud elszámolni 580 millió forinttal, a dokumentumokból ugyanis az derül ki, hogy kevesebb munkát végeztek el, mint amennyire pénzt nyertek.
"Kocsér két évvel ezelőtt huszonötmillió forint állami támogatást nyert el útfelújításra a Közép-magyarországi Regionális Fejlesztési Tanácson keresztül" - mondta lapunknak Bodnár András, a község polgármestere. A beruházás elvégzése után kiderült, hogy nem a vállaltak szerint végezték el a munkát. Az utakat nem négy méter, hanem 3,2 méter szélességben aszfaltozták le, illetve egy esetben nem a megjelölt útszakaszt újítottak fel. Emiatt a község végül nem kapta meg az állami támogatást, és Kocsérnak hitelből kellett állnia a beruházás költségeit. A település azóta is nyögi a kamatokat.
Bodnár András azt is elmondta, hogy az esetből rendőrségi vizsgálat lett, és a végén megrovásban részesítették a korábbi polgármestert. A retorzió nem merült ki ennyiben, Kocsért ugyanis három évre kizárták az állami pályázatokból.
Budapesti vitatott útfelújítás kapcsán jelenleg is folyik a hivatalos vizsgálat, miközben a városvezetés nem ért egyet az ellenőrzések módszertanával. Az ügyben a legnagyobb ellenzéki párt tegnap szintén vizsgálatot szorgalmazott, független szakértők bevonásával, de a fővárosi koalíció képviselői nem támogatták a kezdeményezést. A szocialista és a liberális képviselők a főváros pénzügyi ellenőrző bizottságának rendkívüli ülésén egymás után fordultak a külső szakértői ellenőrzést szorgalmazó elnök. György István (Fidesz) azt javasolta, hogy a műszaki egyetem építéskivitelezési tanszékét kérjék fel átfogó vizsgálatra, ami körülbelül négymillió forintba kerülne. A szocialista és liberális képviselők előkészítetlennek, szubjektívnek minősítették az előterjesztést, a napirendre vételét csak azért támogatták, ne érje őket az a vád, hogy nem akarnak a végére járni az ügynek. György István elmondta, hogy annál is fontosabb a szabálytalannak talált ötvenöt útszakasz kivitelezésének vizsgálata, mert a városházán nem ugyanazokat az adatokat kapta meg, mint amelyekkel a pályázati pénzek elszámolásokat végző ügynökség dolgozott.
Rátonyi Gábor (Fidesz) elképesztőnek nevezte a maszatolást, nem érti, milyen alapon lehet elszámolási vitáról beszélni, amikor az adatok magukért beszélnek, öt útszakasz esetében négy kilométer helyett mindössze másfél készült el.
A koalíciós többség végül elutasította az elnök előterjesztését, viszont felkarolta Andó Sándor (MSZP) kezdeményezését. E szerint a bizottság a főpolgármestert kéri fel, hogy magyarázza meg, miről szól a főváros és az ügynökség félmilliárd forintos elszámolási vitája.
Magyar Hírlap
fidesz.hu