fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Kormányellenes demonstrációk vidéken is
2007. szeptember 18., 09:23
Az őszödi beszéd nyilvánosságra kerülésének első évfordulóján több vidéki városban is demonstrációt tartottak a kormányellenes tüntetők - jelentették hétfőn este a helyszínekről, Várpalotáról, Szolnokról, Miskolcról, Székesfehérvárról, Békéscsabáról, Szegedről, Debrecenből és Egerből az MTI tudósítói.

Várpalotán mintegy nyolcvanan vonultak nemzetiszínű és árpádsávos zászlókkal az '56-os emlékmű elé hétfőn este; a kormányellenes tüntetést a helyi Turul Társaság szervezte.

Az az igazi tragédia, hogy 2006-ban aljas hazugságokkal meg lehetett nyerni a választásokat - mondta Németh Árpád, a város fideszes polgármestere a demonstráción.

Gyurcsány Ferenc később elmondta az igazságot, azt, hogy hazudott, becsapott mindenkit - tette hozzá a polgármester, megjegyezve: a hazugság azonban nem Gyurcsány Ferenc privilégiuma a szocialista pártban, hanem "ez a hozzáállás végighúzódik az egész párton".

A demonstráció végén a jelenlévők nagy ovációja és tapsa közepette felgyújtottak egy ember nagyságú szalmabábut, amelyet a Turul Társaság elnöke szerint a hazugság jelképeként égették el.

Szolnokon mintegy háromszázan tüntettek a Gyurcsány-kormány ellen. A vasútállomás előtti téren egybegyűlt tömegben többen nemzetiszínű és árpádsávos zászlókat lengettek, illetve transzparenseket emeltek a magasba. A táblák egyike a kormányfőt ábrázolta hosszú orral, ezen feliratként a "Meddig akarod még növeszteni?" kérdés volt olvasható.

A felszólalók egyetértettek abban, hogy az alkotmányos rendet tiszteletben kell tartani, és a kormányt demokratikus eszközökkel kell lemondásra kényszeríteni.

A közel másfél órás rendezvény rendbontás nélkül ért véget.

Miskolcon mintegy kétszázan demonstráltak hétfő este a kormány ellen. A Városház téren, az MSZP-SZDSZ vezette miskolci és a Fidesz-KDNP vezette megyei önkormányzat székháza közötti területen árpádsávos és nemzeti színű zászlókat lobogtattak a demonstrálók, akiknek bejátszották Gyurcsány Ferenc egy évvel ezelőtt nyilvánosságra került balatonőszödi beszédét, amelyet pfujolás követett.

A szónokok emlékeztettek arra, hogy a kormány hazugságai egy évvel ezelőtt lepleződtek le, de a magyar nép még nem tudta elérni, hogy a hazug kormány félreálljon.

Mint mondták: azt kívánják, hogy hazaszerető, nemzeti kormány kormányozza az országot.

Székesfehérváron, a Városház-téren mintegy nyolcvanan demonstráltak hétfő este.

A nemzetiszínű és árpádsávos zászlókat lobogtató tüntetők meghallgatták a mikrofon előtt egymást váltó szónokokat, akik a kormány által elkövetett "bűnökről" beszéltek.

A felszólalók egyike szerint nemcsak a kormányt, hanem a teljes politikai elitet le kell váltani, majd alkotmányozó nemzetgyűlést összehívni, és kétkamarás parlamentet alakítani.

A szónoklatokat szavalatok, majd közös ének követte. A beszédek alatt és azok szünetében folyamatosan fel-felhangzott a "Gyurcsány takarodj!" felszólítás.

Békéscsabán, a Kossuth téren mintegy hetvenen tartottak kormányellenes demonstrációt hétfőn.

A tüntetők előbb hangszóróból meghallgatták az őszödi beszédet, majd a szervezők nevében Kocziha Tünde szólt hallgatóságához.

A szónok az őszödi beszédet a magyar történelem legnagyobb szégyenfoltjának nevezte, s mint mondta, ahogy egy évvel ezelőtt, így a mai napon is a téren vannak, és tiltakoznak a Gyurcsány-kormány ellen.

Szeged belvárosában mintegy hetven-nyolcvan ember követelte a kormányfő távozását. A tüntetők négy óra körül a városházánál gyülekeztek, majd nemzetiszínű és árpádsávos zászlókat lengetve, kormányellenes jelszavakat skandálva az egyetem, majd a múzeum épülete elé vonultak.

A rendezvényen több kormányellenes szónoklat hangzott el, de volt olyan, aki a parlamenti ellenzéket bírálta azért, mert a "népharagot" csupán saját politikai céljaira használta föl.

A Fidesz szegedi megemlékezésén mintegy kétszázan vettek részt a Kultúrpalota előtt. Gyimesi László, a párt városi elnöke beszédében hangsúlyozta, az ország jelenlegi helyzete kizárólag Gyurcsány Ferenc és "cinkostársai" tetteinek következménye. Az erkölcsi és gazdasági válságra a népszavazás hozhat megoldást - jelentette ki.

A tiltakozás az MSZP irodáinak otthont adó épület előtt, amelynek bejáratánál rendőrök posztoltak. rendbontás nélkül fejeződött be nyolc óra előtt .

Debrecenben mintegy százan tüntettek hétfőn este. A demonstrálók - amint arra a szónokok is utaltak - immár 365. alkalommal jelentek meg minden este a cívisváros főterén, a Kossuth-szobornál.

Az egybegyűltek ezúttal is a kormány távozását követelték, s a szónokokat többször szakította félbe a tömeg skandálása: "Gyurcsány takarodj!", "Szabad sajtót akarunk!"

A debreceni Kossuth téri tüntetőkhöz néhányan csatlakoztak a tér közelében korábban a Magyar Gárda által megrendezett nagygyűlés résztvevői közül is.

Egerben mintegy félszázan követelték Gyurcsány Ferenc miniszterelnök és a kormány lemondását hétfőn.

A tüntetést a Hatvanikapu téren, a város '56-os emlékművénél tartották az Egri Forradalmi Emlékbizottság szervezésében.

A demonstráció keretében a résztvevők részleteket hallgattak meg az őszödi beszédből. Felidézték azt az esetet is, amelynek nyomán egy, a Fidesz színeiben megválasztott megyegyűlési képviselő, Ambrus Zoltán szavazatával került szocialista elnök a Heves Megyei Közgyűlés élére.

Szíki Károly, a Forradalmi Emlékbizottság elnöke ezzel kapcsolatban bejelentette, hogy a történtekről forgatott, "Ambrusiáda" című filmjét az egri Uránia filmszínházban mutatják be.

Szombathely főterén háromszázan tüntettek Gyurcsány Ferenc lemondását követelve. A demonstrálók nemzetiszínű és árpádsávos zászlókat lobogtatva, a mikrofont egymás kezébe adva mondták el véleményüket az elmúlt egy évről.

A demonstráció két órán át tartott, a résztvevők közül ketten tartottak táblát a kezükben, az egyiken "MSZP+SZDSZ+MDF = Trianon" felírat volt olvasható, a másikon egy hirdetés a következő szöveggel: "Eladnám olcsón, vagy ingyen beteg, lejárt, hazug, javíthatatlan miniszterelnökünket, vagy elcserélném ételre, italra. Esetleg privatizálható is."

A szónokok hosszan sorolták vádjaikat a kormányfővel szemben, akit "hazugnak", "nemzetárulónak" "hatalommal és joggal és visszaélőnek" neveztek, és a hallgatóságtól, mint "rögtönzött népbíróságtól" kértek róla ítéletet. A demonstrálók minden vádpontban bűnösnek mondták ki a miniszterelnököt, majd azonnali lemondásra szólították fel.

Szekszárd főterén is több százan gyűltek össze a kormány lemondását követelve. "A szellem és az erkölcs forradalmárait nem lehet kifárasztani (...), a küldött emberek visszavonulnak, ha elfogy a pénz, de mi maradunk, és egyre állhatatosabbak leszünk" - mondta a Garay téri rendezvény fő szónoka, Papp Lajos szívsebész.

"A nemzet nem számokban él, de lélekben. Bízzatok magyarok!" - hangoztatta.

Pécsett hétfőn este fél nyolcra mintegy másfél száz ember gyűlt össze a Széchenyi téren. A rendszerváltó tüntetésre érkeztek résztvevők Komlóról és Szigetvárról is.

A pécsi tüntetők, amint arra a szónokok is utaltak, egy éve is ezen a helyen követelték a kormány lemondását. Az egybegyűltek ezúttal előrehozott választásokat követeltek, valamint olyan törvények megalkotására szólították fel a kormányt, amely lehetővé teszi, hogy az állampolgárok közvetlenül ellenőrizhessék a politikai elitet.

Követeléseik sorában szerepelt továbbá a kétkamarás parlament bevezetése, valamint a választási törvény módosítása is, hogy többször ne lehessen csalással hatalomra kerülni.

MTI - fidesz.hu