Felszólalásában elmondta, hogy a törvénymódosítás elfogadása esetén megszűnik a családtámogatási kifizetés a munkahelyeken, kevesebben juthatnak be a szociális intézményekbe, amelyekben emelkednek majd a térítési díjak. A differenciált normatíva bevezetésével romba dől az emelt szintű idősek otthoni ellátása - fogalmazott.
Bencsik János hangsúlyozta: "a javaslat nem más, mint a kormányzati megszorító intézkedések kiterjesztése a legelesettebbekre: a fogyatékkal élőkre, az idősekre, a magatehetetlen emberekre, a gyermeket nevelő munkavállalókra, a szenvedély betegekre és tulajdonképpen nem más, mint a felelősség áthárítása az intézmény fenntartókra, önkormányzatokra, egyházakra, civil szervezetekre."
A tatabányai polgármester bírálta a támogató szolgálatok kötelező feladatként történő megszüntetését, mert megítélése szerint az állami normatív támogatás megvonása és pályázati rendszerben történő áthelyezése igen nehéz helyzetbe fogja hozni a fogyatékkal élőket, a mozgáskorlátozottakat. Kiemelte: a szociális törvényben egy olyan korlátozó passzussal igyekeznek szűkíteni a támogató szolgálatok mozgásterét, amely éppen az arra rászorulók eljutását teszi lehetővé az óvodába, iskolába, közösségi intézményekbe.
Bencsik János kifogásolta azt is, hogy a háromezer fő alatti falvakban a szociális ellátás nem lesz kötelező, megszűnik az idősek nappali ellátása. Összegzéssül elmondta: a törvénytervezet - összhangba hozva a költségvetési törvény benyújtásával - az államháztartási hiány csökkentését szolgálja, s emiatt a szociális ellátórendszer romlani a jogszabályváltozást követően.
fidesz.hu