fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Elhárult minden akadály az uniós belső határok teljes megnyitása elől
2007. szeptember 19., 06:33
Vízumkényszert vezet be a kanadai állampolgárokkal szemben az Európai Unió, ha Ottawa továbbra sem csökkenti a térségünkből beutazók elé állított követelményeket - jelentette be Franco Frattini, az uniós tagállamok bel- és igazságügyi minisztereinek találkozóján. A Magyar Hírlap írása.

Az Európai Unió azt reméli, hogy a tervezettnél hamarabb kibővítheti a határellenőrzéstől mentes schengeni övezetet, és karácsonyra már akadálytalanul lehet átutazni az újonnan csatlakozó tagállamok belső, uniós határain is.

Franco Frattini, az Európai Bizottság igazságügyi kérdésekkel foglalkozó alelnöke Brüsszelben újságíróknak elmondta: reméli, hogy novemberben olyan döntést hozhatnak, amelynek értelmében már a karácsony előtti héten megtörténik a "határnyitás" kilenc további tagország felé. Ezek között van Magyarország, a balti államokkal, a Cseh Köztársasággal, Szlovákiával, Lengyelországgal, Szlovéniával és Máltával együtt.

Az Európai Unió igazság- és belügyminiszterei a schengeni felkészülésről és a bírói ítéletek bizonyos kategóriájának kölcsönös elfogadásáról is tanácskoztak Brüsszelben, ám a találkozó legfontosabb napirendi pontja a vízumok kérdése volt. "Ha Ottawa nem csökkenti a vízumhoz szükséges követeléseket legalább egy vagy két volt kommunista országgal szemben, akkor az Európai Unió is korlátozásokat vezet be a kanadaiak beutazásának nehezítésére" - jelentette be Franco Frattini.

Az unió bel- és igazságügyi biztosa a miniszteri találkozón hozzátette, az új szabályozásról való döntés még nem időszerű. Frattini várhatóan december elején utazik Ottawába, leghamarabb akkor tud érdemben tárgyalni a vízumkérdésről. Mint elmondta, a beutazás megkönnyítésére még egy júniusi csúcstalálkozón tett neki ígéretet Stephen Harper kanadai miniszterelnök. "Arra fogom ösztönözni őket, hogy tartsák be a korábban megbeszélteket" - mondta.

Dorian Prince, az Európai Unió kanadai nagykövete szerint a közösség és az észak-amerikai ország között most jól mennek a dolgok, a vízumkényszer megszüntetésének ügyében is. "Nem tartom valószínűnek, hogy Brüsszel a közeljövőben ilyen intézkedést vezessen be - jelentette ki az uniós biztos mondataira reagálva. - Kanada minél hamarabb szeretné megoldani ezt a problémát. Azt szeretnénk, hogy a beutazási feltételek kölcsönösek és mindkét félnek megfelelőek legyenek" - ismertette Ottawa szándékait a diplomata. Ám, tette hozzá, az európaiaknak nem szabad elfeledkezniük arról, hogy számos gond is felvetődhet. A nehézségekre a hamis dokumentumokkal utazni próbálókat és a visszautasított vízumkérelmezők arányát említette példaként.

"Az Európai Unió szövetséget ajánl a fejlődő országoknak az éghajlatváltozás elleni tevékenységben, és ennek keretében jelentős uniós támogatással a természeti katasztrófák elleni felkészülésüket is segíteni próbálja a szervezet" - jelentette be Louis Michel, az Európai Bizottság témafelelőse. Az elsősorban környezetvédelmi lépés a szegénység nemzetközi leküzdésére felállított nemzetközi stratégiába is beépül. A Barroso-bizottság az eddigi csaknem három évében nagy figyelmet fordított az éghajlatváltozás megfékezésére, például egyoldalú kötelezettséget vállalt a káros gázok kibocsátásának csökkentésére.

Magyar Hírlap


fidesz.hu