fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Hatósági nyomásra nem lesz magyartanítás egy csángó faluban
2007. szeptember 19., 14:53
Nem indulhat be a hivatalos magyar nyelvű oktatás a Bákó megyei csángó faluban Gajdáron (Coman) az ottani polgármester, valamint a helyi iskola koordinálásával megbízott pedagógus aknamunkája miatt - írta szerdai számában az erdélyi Krónika.

Hegyeli Attila, a Moldvai Csángómagyarok Szövetségének (MCSMSZ) oktatási felelőse a lapnak elmondta: az elöljáró és a pedagógus a napokban felkereste az iskolai magyaroktatást igénylő 42 családot, és fenyegetőzésekkel fűszerezett csúsztatásokkal elérték, hogy 39 szülő visszavonja korábban benyújtott kérvényét. Emiatt magyarórák nélkül kezdődött a tanév a gajdári általános iskolában, noha a Bákó megyei tanfelügyelőség nemrég hagyta jóvá Farkas-Ferencz Gabriella magyartanárnő kinevezését, heti hat órában állapítva meg a kötelező óraszámot.

Hegyeli Attila ezzel kapcsolatban emlékeztetett: Pásztor Gabriella, a romániai oktatásügyi minisztérium államtitkára szeptember elején tett csángóföldi látogatása nyomán Ovidiu Cojocaru főtanfelügyelő az eddig meghirdetett 130 óra helyett 207 magyaróra kiírását engedélyezte a csángó falvakban. "A gajdári polgármester és a pedagógus személyes befolyására a zavarodott és megfélemlített szülők szinte kivétel nélkül írásba adták, hogy nem akarnak iskolai magyarórákat. Ana Petrea tanítónő azt állította, hogy az államtitkár asszony a faluban tett látogatásakor azt mondta: nem törvényes a magyarórák bevezetése, holott Pásztor Gabriella ennek éppen ellenkezőjéről beszélt" - mondta a Krónikának Hegyeli.

A kolozsvári Szabadság is úgy értesült: a szülőket, azzal fenyegették, hogy nem kaphatják meg a gyerekeknek járó román állami segélyt, és elveszíthetik a magyar állam által nyújtott oktatási-nevelési támogatást is, mert az csak annak jár, aki csupán iskolán kívül tanul magyarul.

A hétfői tanévnyitóra Farkas-Ferencz Gabriella magyartanárnőt Hegyeli Attila is elkísérte az iskolába. Itt hiába mutatták a Bákó megyei főtanfelügyelő által aláírt kinevezést, a falu polgármestere rendőrök kíséretében jelent meg, és leszögezte: Gajdáron nem lesznek magyarórák, ezt ők mint a "nép megválasztott képviselői" nem engedhetik. Az ünnepség során felszólították az embereket, hogy ezzel kapcsolatban semmit alá ne írjanak többé.

Vasile Dumitru, a közigazgatásilag Gajdárt is magában foglaló Sanduleni polgármestere a Krónikának tagadta, hogy személyesen felkereste a csángó szülőket. Beismerte, hogy a tanévnyitón kifejtette személyes véleményét: nem támogatja az iskolai magyarórákat. Ha az (MCSMSZ) magyar nyelvre kívánja oktatni a gyerekeket, vásároljon ingatlant erre a célra, az iskoláknak erre nincs szabad helyiségük - mondta.

Csángóföldön jelenleg 15 településen hivatalosan, három faluban pedig iskolán kívül folyik a magyaroktatás közel 1600 diák számára, 32 tanár felügyeletével. Gajdáron nyolcvan csángó elemista jár az MCSMSZ magánóráira. Hegyeli Attila néhány héttel ezelőtt a bukaresti Új Magyar Szónak elmondta: nagyon sok magyarországi tanár szeretne Csángóföldön tanítani, őket azonban csak iskolán kívüli keretek között tudja a szervezet foglalkoztatni.

MTI - fidesz.hu