Erre a szükségszerűségre a legnagyobb ellenzéki párt elnöke az őszödi beszéd napvilágra kerülésének évfordulója alkalmából tartott beszédében mutatott rá, és a tettek mezején első lépésként teljes határozottsággal a népszavazást jelölte meg.
Azzal, hogy Orbán Viktor az alkotmányos körülmények között megvalósítható hatalomátvétel mellett tette le a garast, véleményünk szerint tiszta vizet öntött a pohárba. A Fidesz elnöke így betartja az államfőnek tett ígéretét, és nem támogat semmiféle erőszakos fellépést. Természetesen az állampolgárok felháborodásukat szabadon fejezhetik ki békés demonstrációkon, de nem ez a hatalomváltás valódi eszköze, még akkor sem, ha céljaik egybeesnek a legnagyobb ellenzéki pártéival. Mégis úgy értékeljük: a kormányellenes tüntetéseknek fontos szerep jut abban, hogy előkészítsék a győztes menetelést a sikeres népszavazás felé.
Teljes mértékben egyetértünk Orbán Viktor tegnapi beszédének azzal a kitételével, hogy a Fidesz kérdéseire adott elégséges igenlő válasz tulajdonképpen a magyar demokrácia megtisztulását jelenti. Így be lehet bizonyítani, hogy Magyarország már kinőtte a demokrácia gyermekcipőjét, és a felnőtt felelősségtudatával kívánja alakítani saját sorsát.
Nem véletlen, hogy a volt miniszterelnök kiemelte az aláírásgyűjtés jelentőségét és azt, hogy minél gyorsabban meg kell valósítani. Törvényesen négy hónap áll ugyan a Fidesz rendelkezésére, hogy az OVB elé terjessze a több százezer nevet és adatot tartalmazó listákat, de ha az ellenzéki párt azt szeretné, hogy a köztársasági elnök még az év vége előtt kiírja a referendumot, akkor embereinek a legnagyobb határozottsággal kell akcióba lépniük, és úgy néhány nap alatt teljesíthetik a feladatot. Véleményünk szerint már az aláírásgyűjtés sikerével bebizonyíthatja a Fidesz, hogy amikor elnöke új többségről beszél, az nem csupán üres szólam.
A népszavazás sikere a törvény betűje szerint nem egyenértékű a kormány megbuktatásával. A törvény szellemében azonban elképzelhetetlen, hogy a Gyurcsány-kabinet a helyén maradjon, miután Magyarország megvétózta reformnak nevezett megszorító csomagjából a fő elemeket. Meglátásunk szerint ezt az alapigazságot tudomásul veszi majd a koalíciós képviselők nagy része is, és megvonja bizalmát a kormánytól.
Akkor el lehet majd mondani, hogy Magyarországon teljes mértékben érvényesült a népakarat.
Magyar Hírlap
fidesz.hu