fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Várhatóan karcsúsítja gyors reagálású eliterejét a NATO
2007. szeptember 20., 09:07
Tárgyalások folynak a NATO-n belül, milyen módon lehetne a jelenlegi nemzetközi helyzethez alkalmazkodóbbá, rugalmasabbá tenni a katonai szövetség gyors reagálású erejét, az úgynevezett NATO Reagáló Erőt (NRF) - erősítette meg James Appathurai szóvivő szerdán az erről megjelent sajtóértesüléseket, közvetve elismerve azt is, hogy létszámcsökkentésről is szó van.

Az eredetileg 25 ezer fősre tervezett elitalakulat folyamatos készenlétben tartását nehezíti, hogy az elmúlt években jelentősen megnövekedett a NATO-erőket, illetve a tagországok csapatait lekötő nemzetközi műveletek száma - fejtette ki sajtótájékoztatóján a szóvivő. "Olyan időket élünk, amikor a nyugati erőkre nagy nyomás nehezedik" - fogalmazott. Figyelembe kell venni emellett azt is, hogy az erő kiépítése mindeddig az eredeti elképzelések szerint zajlott, márpedig azóta a nemzetközi környezet némiképp változott, azok egy része már idejétmúltnak tűnik. Appathurai leszögezte, hogy a témában még semmilyen döntés nem született.

A mintegy 25 ezer fős, saját légierővel és haditengerészettel rendelkező alakulat létrehozását a NATO 2002-es prágai csúcsértekezletén döntötték el a tagállamok, mintegy a szövetség átalakulásának jelképeként. Az NRF egyfajta modern nemzetközi válságkommandó lenne: haditechnikai fölényével, speciális kiképzésű alakulataival - akár mindössze 3-5 napos felvonulási idővel - sebészeti pontosságú beavatkozásokat hajthat végre bárhol a világban, s terrorista-kiképzőtáborok felszámolásától hagyományos erőkkel folytatott helyi konfliktusok megfékezéséig vagy természeti katasztrófák utáni segítségnyújtásig számtalan feladattal tud megbirkózni.

Az erőt tavaly novemberben, a rigai csúcstalálkozón teljesen harcra képesnek nyilvánították, de azóta lényegében nem vett részt érdemi műveletben. Appathurai mindazonáltal visszautasította, hogy válságról kellene beszélni.

A 25 ezer főnyi erő a tartalékokkal és a rotációs csapatszükségletekkel együtt a valóságban ennek csaknem háromszorosát jelentené - szögezte le a szóvivő. Eközben a NATO és tagországai jelentős kötelezettségeket vállaltak például Afganisztánban, Koszovóban, és szó van esetleges más küldetésekről is, Libanonban, Kongóban, Csádban. Csak Afganisztánban 40 ezer főnyi szövetségi erőt érint a küldetés, nem számítva 18 ezer külön tevékenykedő amerikai katonát.

A szövetségi forrás szerint elképzelhető, hogy kisebb létszámú, de gyorsan kibővíthető csapatokra épülővé alakítják át az erőt. Az NRF esetleges adaptációjának kérdése minden bizonnyal szerepel a NATO-tagországok védelmi minisztereinek október végi hollandiai találkozóján - jelentette be a szóvivő.

MTI - fidesz.hu