fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Princz, az ismeretlen tettes
2003. március 20., 09:29
Akár szakmai elismerés is megillethetné Lakat T. Károlyt azért, hogy kedden a közszolgálati Nap-kelte Kereszttűz című műsorában az ország legjobb bűnügyi újságíróját, a Népszabadság munkatársát, Fekete Gy. Attilát (Fegyát) állította Mélykuti Ilona mellé, amikor Princz Gábor bűncselekményekkel gyanúsított volt bankvezért kérdezte.


Minek is ide szakújságíró, ha ott van a mindent tudó Mélykuti Ilona, aki szerint "itt folyik egy háború gyakorlatilag mindazzal kapcsolatban, ami négy-öt-hat évvel ezelőtt zajlott, és ma már szakmailag (sic!) tart tőle, hogy ebben rendet rakni nem lehet. Legfeljebb politikai rendrakás lehetséges benne, ami nem szerencsés."
Na most ezzel mit kezdjen a honpolgár, aki azt hiszi, hogy jogállamban él, és az ő adóforintjaiból pótolták ki azt a másfél száz milliárdot, amit Princz, az összes párt derék katonája elbankárkodott. Ennyi pénzből talán tízezer darab lélegeztetőgépet kaphatott volna a magyar egészségügy.
Fegya felkészült volt, mint mindig. Most is kőkemény kérdésekkel igyekezett a kamerák kereszttüzében az élő műsor adta egyszeri és vissza nem térő alkalmat megragadva nyílt színen leleplezni egy Princz Gábor által aláírt, kétes, mi több, bűncselekménygyanús ügyletet.
Fegyát egyszer még tanítani fogják a MÚOSZ újságíróképezdéjében.
A kérdés előtt Fegya vett egy mély levegőt, "itt a kolléga úr mondta, hogy ön egy jó szakember hírében állt" kitétellel odaszúrt Bartus László ugyancsak neves és kiváló oknyomozó riporternek. Bartus szemmelláthatóan nem illett a társaságba.
"Azért volt önnek már nagyságrendjét tekintve ugyan kisebb, de az ügylethez képest elég nagy tévedése" - vezette fel a Princz-ügyet eldöntő kérdését Fegya.
A közszolgálati televízióra kiéhezett nézőt mintha odalakatolták volna a képernyőhöz. Mire készül Fegya?
"Kevéssel menesztése előtt állítólag ön írta alá azt a szerződést, amiben nyolcvanmilliót adtak egy film elkészítésére, amiből ötvenmilliót előre ki is fizettek, majd érdekes módon az ön (...) utódjai, akiket nem lehet, ugye, azzal vádolni, hogy Fidesz-ellenesek lettek volna, azt mondták, hogy az ötvenmilliónál nem ér többet, és azt a harmincmilliót már ki sem fizették a Mahirnak." Mire Princz: "Ez nagyon jó kérdés, örülök, hogy feltette. Ez egy oktatófilm volt, mi rendeltük meg."

Sőt Princz Gábor még azzal is alátámasztotta az ügylet létrejöttét, hogy "régi üzleti kapcsolatban" álltak "ezzel a céggel".
Princz Gábor annyira lázba jött Fegya kérdésétől, hogy szinte kedvet kapott hozzá, hogy a bank után csapot-papot hagyjon, és felcsapjon tényfeltárónak. "Annyira izgalmas a kérdés, amit fölvetett - fűzte hozzá -, hogy szerencsére folyik az iratismertetés, most már legalább tudom, hogy mi is be fogjuk kérni azokat a szerződéseket."
Csakhogy másnap kiderült: a Mahirnak ilyen szerződése nincs.
Princz nagy bajban van.
Ha van ilyen szerződés - a Papp Csaba alezredes által lázas igyekezettel három és fél év alatt összerakott iratanyagban -, azért, ha nincs, azért kell válaszolni néhány keresztkérdésre egy másik helyszínen.
Ha van ilyen Princz által kötött kontraktus, az hamis - állítja Simicska. Ha nincs, akkor viszont Princznek Fegya segítségével sikerült a Mahir Rt. jó hírnevét megsértenie és üzleti kárt okoznia. Princz - Fegya segedelmével - most a 22-es csapdájában vergődik.
A hosszú bájtok éjszakájának fantomja, Simicska Lajos, a Mahir Rt. régi-új elnöke köz- és magánérdekből ismeretlen tettes ellen feljelentést tett magánokirat-hamisítás, csalás és egyéb bűncselekmények miatt.
Tartok tőle, hogy Simicskának ez a feljelentése is megakad a bűnüldöző hatóság torkán. A hálózat elvtársi kormánya és szavazógépezete már a törvényhozás szintjén igyekszik segíteni a lebukottakat.
Ki gondolta volna például, hogy az APEH-re bízott adatainkat azért lehetett tavaly büntetetlenül másolni, mert idén márciusban gyorsan úgy módosították a vonatkozó törvényt, hogy ne lehessen büntetni azt, amit a pénzügyminiszter utasítására tavaly elkövettek.
Még Princz is megúszhatja. Csak tesze-tosza nyomozók kellenek, akiknek a gyanúsítástól számított két éven belül nem sikerül lezárni a vizsgálatot.
Két olyan mankóval, mint egy számvevőszéki és egy KEHI-jelentés, a nyomozó hatóság 158 milliárd forintos közpénz ügyében olyan határozottan járt el, hogy ma ott tartunk: Princz fütyüli a dallamot ahhoz a tánchoz, amely már nem a Princz által a Postabanknak okozott százmilliárdos kárról szól, hanem az ezt követő bankkonszolidációról.
Princznek ehhez semmi köze.
Vagy csupán annyi, hogy ha történtek az ő mandátuma után is visszaélések, akkor ő ezekhez rabruhában - az előzményeket ismertető - tanúként asszisztálhatna. Normális körülmények között.
Egyébként megnyugtatjuk Princz Gábort: nem olyan nagy szégyen az, ha nem emlékszik pontosan az ominózus kis nyolcvanmilliós történet szereplőire. Ez csak resztli volt a kedvezményezett társaságokkal néhány nap leforgása alatt lejátszott cirka ötvenmilliárdos kárt okozó ügyletsor mellett. Lám, Fegya feje sem káptalan.

Torkos Matild - MNO