Becslések szerint az intézkedés mintegy 50 ezer embert érint, akik kárigényüket azonnal benyújthatják a rendezetlen vagyonjogi kérdések bonni hivatalához (BADV). A német kormány gyors és bürokráciamentes megoldást szeretne biztosítani - mondta Ulrich Wilhelm.
A gettókban végzett kényszermunkáért járó egyszeri kárpótlás nem függ azoktól a korábbi kárpótlásoktól, amelyeket az áldozatoknak esetleg már kifizettek az abból származó szenvedésekért, hogy gettóba kényszerítették őket.
Júniusban a náci hadiipar rabszolga- és kényszermunkás áldozatainak kárpótlásával megbízott német alapítvány bejelentette, hogy befejezte tevékenységét, miután csaknem 4,4 milliárd eurót folyósított közel 1,7 millió túlélő áldozatnak és örököseiknek több mint száz országban.
A mostani egyszeri kifizetésre azok jogosultak, akiket "a (Harmadik) Birodalom által ellenőrzött területeken arra kényszerítettek, hogy gettókban éljenek, és ott dolgozzanak, de a kényszermunkáért nem vehettek fel kárpótlást" - pontosított a szóvivő, arra utalva, hogy nem estek az előző kárpótlási program hatálya alá.
A berlini pénzügyminisztérium szerint azokról az áldozatokról van szó, akiknek a tevékenységét rosszul határozták meg, s ezért esetükben nem teljesültek mindazok a feltételek, amelyek alapján nyugdíjért folyamodhattak volna Németországban.
MTI - fidesz.hu