Bár most csak arról van szó, hogy engedélyezi-e Észtország tengeri gazdasági övezetében a felderítő-kutató munkálatokat az Északi Áramlat építőinek, ennek az engedélynek a megadását is "csakis azzal lehetne indokolni, hogy újabb információkkal szolgálhat a környezetről, ezek pedig csakis azokat az érveket támaszthatják alá, amelyek amellett szólnak, hogy ennek a vezetéknek nem szabad megépülnie a Balti-tengeren" - mondta a miniszter.
A lapokban a kormányzó jobbközép Pro Patria-ResPublica Szövetséghez tartozó Jaak Aaviksoo védelmi miniszter nyilatkozott úgy, hogy a kormány döntése nemleges lesz, mert "a jelenlegi helyzetben a legokosabb nemet mondani".Hozzátette: ez nem annyira jogilag megalapozott, mint inkább politikai döntés. - Megingathatatlan jogi konstrukció nincs, de tekintettel a nagy társadalmi ellenállásra a politikai retorikának is van jelentősége - mondta.
A Nord Stream (Északi Áramlat) illetékese Moszkvában nem volt elérhető.
Az Északi Áramlat vezetéket eredetileg finn vizeken akarták lefektetni, de kiderült, hogy ott a tengerfenék túlságosan egyenetlen, ezért a részvénytársaság május 31-én azzal a kéréssel fordult Tallinhoz, hogy engedélyezze vizein a kutatásokat. A többi balti-tengeri ország, amelynek vizein át haladna a gázvezeték, már engedélyezte az előzetes kutató munkálatokat. Észtország az egyetlen kivétel. Válaszát szeptember 30-ig kell hivatalosan megadnia.
MTI - fidesz.hu