- Monor az elmúlt években komoly eredményeket ért el az infrastruktúra fejlesztésében. Jelenleg mik vannak napirenden, elősegítendő a helyi gazdasági élet fejlődését?
- Elkezdődött a vasúti rekonstrukciót, és az év második felében látnak hozzá az állomás felújításához. A vasúti pálya Monort a főváros Nyugati pályaudvarával köti majd össze. A tervek szerint a menetidő 40 perc lesz, és a vonat félóránként indul. A beruházást a jövő év végére fejezik be, és reményeink szerint a fejlesztés hatására több befektető is Monort választja majd. Ezt a célt segíti a 2005-re kiépülő új 4-es út is, melyen félóra alatt elérhető lesz Budapest belvárosa.
- A lakosság mit érzékel a fejlődésből?
- Három év alatt megdupláztuk a szilárd burkolatú utak hosszát, ami most több mint 47 kilométer. Az úthálózat javítását az idén tovább folytatjuk Monorierdőn. A korábbi üdülőterületen - ami mára a város részévé vált - eddig nem volt vezetékes víz, ám május végére valamennyi lakásba be lesz kötve. Ez utóbbi beruházás 530 millió forintba kerül, amelynek a felét állami támogatásból finanszírozzuk.
- Vannak-e preferált ágazatok, a betelepülő beruházók közül előnyben részesítenek-e egyes ágazatokat?
- Nem teszünk különbséget a beruházók között, de elsősorban az idegenforgalmi, kereskedelmi és szolgáltató cégeknek örülnénk a legjobban, hiszen Monoron több olyan befektetési lehetőség van, ami még "kiaknázatlan".
- Melyek ezek a lehetőségek?
- Például van két mélyfúrású, 48 fokos termálkút a városban. Ezt kitűnően lehetne hasznosítani egy wellnessközpont, illetve termálfürdő építésével. Monoron található a megye legnagyobb, összefüggő szőlőterülete, ami 600 hektáros. Ennek nagy részén a Ker-Bor Kft. gazdálkodik, mely a szőlő- és bortermelés mellett lovakkal is foglalkozik, de a terület egy része még gazdára vár. Monor északkeleti határában mintegy ezer borpince található, egy összefüggő pincefalut alkotva. A monori szőlősgazdák és bortermelők gyakran fogadnak turistákat borkóstolókra, illetve -bemutatókra. Mivel a közelben nagyon jó vadászterületek is vannak, és a borturizmus összeköthető a vadászattal, illetve lovaglással, így erre a területre is befektetőket várunk. A lehetőségeket taglalva fontos megemlíteni, hogy a 4-es út mentén van két gazdára váró, egyenként 42 hektáros, szabad terület, melyek kereskedelmi, illetve ipari célra egyaránt hasznosíthatók. A szabályozási tervünkbe ezt bele is vettük, hogy az övezeti átsorolás hosszadalmassága később ne hátráltassa a beruházást. A telek iránt egyébként nagy az érdeklődés, ami érthető, hiszen jóval olcsóbbak, mint a Budapest közvetlen határán fekvők, és gyorsan közművesíthetők.
- Mit tesznek az idegenforgalom élénkítéséért?>
- A Monort északkeletről övező Strázsa-hegyen, nem messze a pincefalutól tavaly épült egy kilátó, amit - reményeink szerint - sokan felkeresnek majd. Jövőre felújítjuk a tíz éve kihasználatlan Monorierdőn lévő kempinget is. Ez a 80-as években viszonylag sok holland vendéget fogadott, motoros-találkozókat is szerveztek, de 1988-ban a monorierdei környezetszennyezési botrány miatt sajnos tönkrement. Ezért szeretnénk a kempingbe újra "életet lehelni". Emellett most építünk Monoron egy uszodát, szaunával, szoláriummal és egyéb ehhez kötődő szolgáltatásokkal. A beruházás 610 millió forintba kerül.
- Mik az önkormányzat távolabbi tervei?
- Szeretnénk felújítani és új funkciókat adni azoknak az 1900-as évek elején épült házaknak, melyek Monor belvárosában találhatók. Ezekben az épületekben jelenleg részben lakások találhatók, részben pedig irodák működnek. Célunk az is, hogy az itt élők minden olyan szolgáltatást megtaláljanak, ami nemcsak a mindennapi élethez szükséges, hanem egyéb kulturális, szórakoztató programokat is kínál, hogy ezekért ne kelljen a fővárosba utazni.
(Világgazdaság, 2003. március 20.)
fidesz.hu