Annak ellenére, hogy az Európai Bizottság decemberben még úgy látta, hogy az uniós tagállamok közül utolsóként fogadhatják el Magyarország vidékfejlesztési programját, szerdán hivatalosan is igent mondtak a dokumentumra. Ennek értelmében 2013-ig ötmilliárd eurót, azaz 1300 milliárd forint támogatást használhat fel a magyar mezőgazdaság.
"Hét vagy nyolc ország programjára került pecsét korábban, így sikerült behozni a lemaradásunkat" - mondta tegnap Gráf József földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter.
Az ötmilliárd eurós támogatásból 3,8 milliárd euró a közösségi forrás, a többi nemzeti kiegészítés. A tárcavezető szerint ha ide számoljuk a pályázók önrészeit is, akkor a következő hat és fél évben kilencmilliárd eurós fejlesztés valósulhat meg az országban.
Gráf József ismertette a program prioritásait is. Eszerint a mezőgazdaság és az erdészeti szektor versenyképességének javítására majdnem 2,5 milliárd euró, a környezetvédelmi és természeti környezet fejlesztésére 1,7 milliárd euró, míg az életminőség javítására és a vidéki területekre több mint 690 millió euró jut.
A földművelésügyi tárca egyébként, szemben az unió huszonöt százalékos ajánlásával, a források negyvennyolc százalékát fordítja technológiai fejlesztésre. Gráf József szerint erre azért van szükség, mert a technológiában nagyon lemaradtunk más tagállamokhoz képest.
A Fidesz a korábbi álláspontjához hasonlóan most is azt mondja, hogy a vidékfejlesztési programot úgy állították össze, hogy a támogatások legnagyobb részét a nagyüzemek hívhassák le. "Az uniós tagállamok közül szinte Magyarországon szabták ki a legszigorúbb feltételeket, kizárva ezzel a pályázatok többségéből a családi gazdálkodókat" - mondta lapunknak Font Sándor, a legnagyobb ellenzéki párt agrárpolitikusa. Hozzátette, hogy azokban a pályázatokban, amelyekben családi vállalkozások is teljesíteni tudják a feltételeket, kevés az elérhető forrás.
A vidékfejlesztési programban egyébként nem is pályázati kiírásokon lehet pénzhez jutni. A szaktárca ugyanis rendeletekben teszi közzé felhívásait. Ez pedig a Magyar Pályázatkészítő Iroda szerint megnehezíti az igénylők helyzetét, mivel a többség nem tud eligazodni a jogi szakzsargonnal teletűzdelt dokumentumok között. Ezzel szemben például az Új Magyarország fejlesztési terv gazdaságfejlesztési pályázatai jóval átláthatóbbak, érthetőbbek.
Ficsor Ádám, a tárca szakállamtitkára ezt máshogy látja. Lapunknak azt mondta, hogy a rendeletekkel kevesebb az adminisztráció és gyorsabb az ügyintézés.
Kiss Gergely, Magyar Hírlap
fidesz.hu