fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Idegen zsebekbe vándorolt a tízmilliárd
2007. szeptember 21., 09:59
A Kopaszi-gát eladásával tíz-tizenöt milliárd forint kár érte az újbudai önkormányzatot - állítja a helyi ellenzék. A koalíció szerint viszont nem történt értékvesztés. Erre az egymásnak gyökeresen ellentmondó álláspontra jutott a terület eladását vizsgáló bizottság. A Magyar Hírlap írása.

A Magyar Hírlap lapzárta után került az újbudai képviselő-testület elé a Kopaszi-gát eladásának körülményeit feltáró bizottság jelentése.

A Magyar Hírlap úgy tudja, a testületnek nem sikerült ellentmondásmentes, többségi véleményt kialakítania. A hatfős bizottságba az ellenzék és a koalíció három-három tagot delegált, ez pedig azzal járt, hogy a két oldalon ülők kétféle jelentést tettek le az asztalra, így mindkettőből kisebbségi vélemény lett.

Az ellenzék szerint jelentős kár érte a XI. kerületet, amikor értékesítette az Öböl XI. Kft.-be vitt üzletrészét, a Kopaszi-gát harminchat hektárnyi területét. Az önkormányzat a kápráztató terveket készítő, ám meg nem valósító ingatlanfejlesztő cégben fokozatosan átengedte ötvenszázalékos részesedését, amelyet a kft. másik tagja, az Arago Zrt. vásárolt meg. Ez a társaság a szocialista kötődésű gazdasági csoportok reprezentánsának, Leisztinger Tamásnak az érdekeltségébe tartozik. Az MSZP és az SZDSZ az MDF támogatásával tudta megszavazni, hogy pályáztatás nélkül értékesítsék a maradék üzletrészt. A 24 százalékos hányadhoz decemberben 1,8 milliárd forintért jutott az Arago.

Leisztinger cége nem sokkal később eladta az időközben Öböl Invest Kft.-re keresztelt társaság 75 százalékát az egyik legnagyobb portugál építőipari cégcsoportnak. A névértéken mintegy 4,3 milliárd forintos üzletrész vételára a HVG értesülése szerint 25 milliárd forint körüli összeg volt.

Az eseti bizottság létrehozását kezdeményező Kupper András (Fidesz) lapunk kérdésére körülbelül 10-15 milliárd forintra becsülte a kerület veszteségét. Az ellenzéki párt frakcióvezetője ezt azzal magyarázza, hogy az önkormányzat könyv szerinti értéken adott túl az értékes területen. A koalíciós képviselők Molnár Gyula szocialista polgármester korábbi nyilatkozatainak megfelelően viszont úgy látták, nem rövidítették meg a kerületet. Molnár szerint harmincszázalékos nyereséggel szálltak ki az üzletből, a bevitt másfél milliárd forint helyett kétmilliárd forinthoz jutottak.

Mészáros József (KDNP) valószínűsíti, hogy megállapításaiknak fegyelmi következményei lesznek, és nem zárta ki azt sem, hogy büntetőfeljelentés születik. A testület vizsgálta a kamaraerdei ingatlanfejlesztést is. Az önkormányzat, hasonlóan a Kopaszi-gáthoz, erre a projektre is kft.-t alakít, egy izraeli céggel társul, üzletrészét kamaraerdei telkek teszik ki. Az ellenzéki képviselők vizsgálata megállapította, hogy az ingatlanok téves értékbecslés alapján, piaci áron alul kerültek a kft.-be. A szocialista és a szabad demokrata képviselők által készített jelentés viszont ebben sem talált kivetnivalót.

Az eseti bizottság csak a madárhegyi ingatlanfejlesztés tekintetében tudott többségi véleményt kialakítani.

Zsidai Péter, Magyar Hírlap


fidesz.hu