A képviselők olyan határozatot fogadtak el, amely egyértelműen tanúsítja, hogy a szlovák politikai elit értékrendjében még mindig egy, a modern Európában egyértelműen elfogadhatatlan, az alapvető emberi jogokat sértő, kirekesztő gondolkodásmód uralkodik.
Eduard Benes elnöki rendeletei a második világháború után megpecsételték az akkor újjáalakuló Csehszlovákiában élő nemzeti kisebbségek sorsát: kimondták a nem szláv nyelvű etnikumok, tehát a magyarok és a németek kollektív bűnösségének elvét. Ennek értelmében a múlt század negyvenes éveinek második felében teljes jogfosztottság jutott osztályrészül a felvidéki nemzettársainknak. 1945 májusa és októbere között - nagyüzemi gyártásban - száznegyvenhárom benesi dekrétum született, melyek közül tizenhárom közvetlenül, húsz pedig közvetve érintette a két megbélyegzett etnikumot.
Lehet-e embereket, sőt közösségeket származásuk alapján jogfosztottá nyilvánítani? Megbélyegezhető-e bárki is anyanyelve miatt? A 20. századi tragédiákat ismerjük, a lényegi kérdés azonban az, hogy - ma is? A szlovák parlament határozatában minderre bólintott rá. Igen. Ez pedig az európai alapértékekkel és normákkal nem egyeztethető össze.
Németh Zsolt, a Fidesz külügyi kabinetjének vezetője barátságtalan lépésnek nevezte, hogy erre az után került sor, hogy a Kárpát-medencei Magyar Képviselők Fórumának ülésén a felvidéki Magyar Koalíció Pártja (MKP) javaslatára mind az öt magyarországi parlamenti párt nyilatkozatot írt alá a szlovák-magyar megbékélés szükségességéről.
A kinyújtott kézre pofont kaptunk válaszul. A szlovák képviselőknek nem céljuk a megbékélés, sőt inkább újabb sebeket tépnek fel. Az MKP javaslata értelmében a két parlament közös nyilatkozatban mondaná ki, hogy együtt képzeli el az európai jövőt, és ennek érdekében túl kell lépni a történelmi sérelmeken.
Világos választ kaptunk. A szlovák képviselők jelezték, mit gondolnak a békés egymás mellett élésről.
A magyar külpolitika már bizonyította súlytalanságát, most mégis határozott fellépést várunk a Külügyminisztériumtól. Egy olyan döntés született tegnap, ami ellen nemzetközi és uniós szinten is tiltakoznunk kell. Amennyiben a szlovák parlament által szentesített módon tényleg hitelesíthető a kollektív bűnösség elve, úgy az ehhez arcukat, nevüket és szavazatukat adó képviselők tegnap ugyancsak kollektív bűnt követtek el.
Magyar Hírlap
fidesz.hu