fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
A hongkongihoz hasonló megoldás készül Koszovónak
2007. szeptember 21., 14:24
A nemzetközi közvetítők ahhoz hasonló megoldást próbálnak találni Koszovó problémájára, amelyet tíz éve Hongkong esetében alkalmaznak - értesült az összekötő csoporthoz közeli forrásból a Blic című belgrádi lap.

Hongkong 1997-ben megszűnt brit gyarmat lenni, formálisan Kína része lett, de a védelmet és a külpolitikát leszámítva teljes autonómiát élvez, s ez az állapot még negyven évig fennmarad. Mivel az - egész pontosan máig meg nem határozott - lényegi autonómiát kínáló Belgrád és a függetlenséget követelő Pristina álláspontja nem közelíthető egymáshoz, át kell hidalni a köztük lévő szakadékot, s erre teremt lehetőséget a hongkongihoz hasonló modell - magyarázta a Blic pénteki számában a meg nem nevezett forrás. Ugyanúgy előre meghatározott ideig maradna fenn az átmeneti állapot, mint a volt brit gyarmat esetében. Erről Belgrád és Pristina megállapodást kötne, amelynek betartását a nemzetközi közösség szavatolná. A tartomány végleges státusát az átmeneti időszak letelte után határoznák meg.

Az elképzelésről azonban még nincs pontosan kidolgozott dokumentum, s nem is fogják ráerőltetni a szerbekre és az albánokra, csupán felajánlják nekik mint lehetőséget. Ha a modell alkalmazásra kerül, Szerbia határa hivatalosan nem változik meg, s Koszovót nem lehet teljesen független államnak tekinteni. Lehetőséget kap viszont arra, hogy gazdasági megállapodásokat kössön más országokkal, s az ENSZ-t leszámítva tagja legyen nemzetközi szervezeteknek. Területén teljes szuverenitást élvezne, államként élhetné életét, csak saját védereje és önálló külpolitikája nem lenne.

Az elképzelés szerint Belgrád semmilyen módon nem szólhatna bele a koszovói hatóságok tevékenységébe, amelyek teljesen függetlenek lennének tőle. Koszovónak volna saját elnöke, kormánya, törvényhozó és végrehajtó szervei, maga rendelkezne erőforrásaival és pénzeszközeivel. A biztonságot szavatoló NATO-erők ugyanakkor Koszovóban maradnának, s ott lenne az Európai Unió (EU) felügyelő szerve is, amely ellenőrizné, hogy valóban végrehajtják-e azokat a szerbeket védő intézkedéseket, amelyekben Belgrádnak és Pristinának meg kellene állapodnia.

A Blic informátora arról nem nyilatkozott, hogy az albánok mit szólnak a formálódó elképzeléshez, viszont azt mondta, hogy Belgrádtól nem idegen egy időben korlátozott átmeneti állapot megteremtésének gondolata.

MTI - fidesz.hu