Buzánszky Jenő, olimpiai bajnok futballista, 48-szoros válogatott, az Aranycsapat tagjaként részesült a Széchenyi Társaság díjában. Buzánszky Jenő a magyar sport és labdarúgás nemzeti példaképévé vált, s nagykövete világszinten - mondta el Rubovszky András, a társaság főtitkára az MTI-nek.
Hegyeli Attila, a Moldvai Csángómagyarok Szövetségének oktatási felelőse a moldvai csángó gyerekek magyar nyelvű oktatási programjának kidolgozásáért, megszervezéséért és gyakorlati megvalósításáért, valamint a moldvai magyarság civil szerveződéseinek segítéséért veheti át az elismerést. A Hegyeli Attila által vezetett oktatási programnak köszönhetően ma már 17 faluban 1.400 csángó gyermek tanulhatja anyanyelvét. Évről évre egyre több csángó gyermek tanul tovább magyar középiskolában, s ér el szép eredményeket a magyar nyelvi versenyeken és népdalvetélkedőkön. Az oktatási programban résztvevők emellett olyan magyar nyelvoktatási módszertant is kidolgoztak, amely más szórvány vidékeken tanító pedagógusok számára minta lehet.
Szabó Ferenc jezsuita szerzetes a közéleti, költői munkásságért és lelkipásztori tevékenységéért, a magyarság újraevangelizálásában játszott szerepéért kapta meg a díjat. Ő volt korábban a vatikáni rádió vezetője is. Baldauf László, a CBA alapító elnöke a hazai élelmiszer-kiskereskedelem megszervezéséért és logisztikájának kiépítéséért kapta az elismerést. Az indoklás szerint az egyetlen, az országot teljesen lefedő, magyar tulajdonban lévő élelmiszerlánc logisztikáját teremtett meg.
A díjátadó ünnepség előtt koszorúzást tartanak Széchenyi István szobránál. A Moldvai Csángómagyarok Szövetsége nevében Hegyeli Attila, két magyarországi társszervezet, a Keresztszülők a Moldvai Csángómagyarokért Egyesület és a Moldvai Magyar Oktatásért Alapítvány nevében pedig Hegedüs Dóra és Márkusfalvi-Tóth Ádám elnökök helyeznek el koszorút.
A "legnagyobb magyar" nevét viselő szervezet 1988-tól rendez emlékünnepséget Széchenyi István születésnapjához, 1791. szeptember 21-éhez kapcsolódóan. A társaság 1991-ben, a 200. évfordulón adományozott először elismeréseket. A plakettel és oklevéllel azokat jutalmazzák, akik a kultúra, a gazdaság és az oktatás terén teljesítményükkel hozzájárultak az összmagyarság értékeinek megóvásához. A szervezet ankétokat rendez, kiadványokat tesz közzé, túrákat szervez és ajánl a reformkor kiemelkedő egyénisége életének színhelyeire, valamint tudományos pályázatokat hirdet.
MTI - fidesz.hu