Ezt Robert Fico szóvivője órákkal azután közölte a TASR szlovák hírügynökséggel, hogy a magyar kormányfő a saját kezdeményezése nyomán telefonon beszélt szlovák kollégájával. Gyurcsány világossá tette, hogy a Benes-dekrétumok érinthetetlenségét szentesítő parlamenti határozat semmiképpen sem járul hozzá a kétoldalú kapcsolatok elmélyítéséhez, s az Európai Unió jószomszédi kapcsolatokat érintő elveivel is ellentétes.
A szlovák kormányszóvivő, Silvia Glendová közlése szerint Fico értésére adta Gyurcsánynak, hogy "a Budapesten bírálatokkal találkozó" határozatot szlovák kormányfőként is helytállónak, "a szlovák politikai erők természetes reagálásának tartja, egyben az MKP élén álló Csáky Pál Benes-dekrétumok semmissé nyilvánításával kapcsolatos provokációira adott válasznak" tekinti.
A pozsonyi közlés szerint Fico a telefonbeszélgetés során azt is elmondta Gyurcsány Ferencnek: nem érti, miért okoz Magyarországon aggodalmakat a csütörtökön megszületett határozat, ha egyszer a jelenlegi szlovák kormány Benes-dekrétumokkal kapcsolatos álláspontja Magyarországon is közismert. Fico egyúttal arra is emlékeztette magyar partnerét, hogy a szlovák kormánypártok és az ellenzék képviselői együtt szavazták meg a határozatot.
A szlovák parlament a nacionalista kormányerő, a Ján Slota vezette Szlovák Nemzeti Párt (SNS) indítványa nyomán csütörtökön fogadta el a felvidéki magyarok és németek II. világháború után jogfosztását törvényesítő Benes-dekrétumok érinthetetlenségéről szóló határozatát. A beterjesztés ellen egyedül a Magyar Koalíció Pártjának (MKP) húsz képviselője szavazott a 120 szlovák szavazat ellenében.
A pozsonyi határozat nem csak Magyarországon, de az Európai Unióban is ellenérzéseket váltott ki, mert a szlovák törvényhozás a kollektív bűnösség elvének elismerését deklarálta, még akkor is, ha ezt tagadja - vélekednek az MKP vezetői és politikai megfigyelők.
MTI - fidesz.hu