Lezsák Sándor, az Országgyűlés alelnöke, az írószövetség tagjaként, köszöntőjében a szervezet 1956-os, illetve a rendszerváltás előkészítésében betöltött szerepét emelte ki.
Halász János, az Országgyűlés oktatási és kulturális bizottságának fideszes alelnöke Magyarország egyik legjelentősebb civil szervezetének nevezte az írószövetséget.
"Nem lenne bonyolult dolog a kortárs irodalom támogatása, érdemes lenne végiggondolni a struktúrát, az is viszonylag egyszerű" - utalt a politikus a központi támogatások drasztikus csökkentésére.
Úgy vélte, hogy a folyóiratok, szervezetek és kis kiadók támogatása mellett, az alkotói ösztöndíjak emelésére, olvasási közalapítvány létrehozására és "normális" könyvtártámogatási rendszerre lenne szükség.
A kultúrpolitikának dolga lenne, hogy értéket és esélyeket teremtsen, "ha egy kultúrapolitika bátor, akkor ezt a csekély támogatást megadná" - szögezte le az ellenzéki képviselő.
Kalász Márton, aki 2001 óta tölti be az írószövetség elnöki posztját, beszédében a "túlélés három esztendejének" nevezte az elmúlt ciklust, felidézve, hogy az idei évben már csak a társszervezetekkel közösen megfogalmazott nyílt levél hatására kaptak központi támogatást.
"Mi nem koldulni akarunk, ha támogatást kérünk, azt az egész ország kultúrájáért tesszük" - hangoztatta.
A szervezet nehézségei között említette, hogy az írószövetség a tagjai számára anyagi segítséget nyújtó Arany János Alapítványát az Artisjus "megfúrta", valamint azt, hogy a szövetség gazdag könyvtárát, az anyagi problémák miatt, már nem tudják működtetni.
A leköszönő elnök utódjának a szövetség fiatalítását ajánlotta, és azt jósolta, hogy a székház kérdése "mindig gond lesz".
A szervezet új örökös tagjaivá Rába Györgyöt, Vasadi Pétert, Sánta Ferencet és Kányádi Sándort választották - jelentette be Kalász Márton.
L. Simon László, az írószövetség titkára Kalász Mártontól búcsúzva azt mondta: "ennyi aljas támadást egyetlen elnöknek sem kellett kiállnia".
"Magyarországon a rendszerváltás után elmaradt a kultúra kárpótlása" - utalt a szervezet anyagi nehézségeire és a székház fenntartásának problémájára, megjegyezve, hogy a magyar állam "még a Hankook gumigyárat is tudta támogatni húszmillió forinttal, a bankokat pedig közpénzből stafírozták ki".
A szövetség Bajza utcai központjáról szólva leszögezte: a Magyar Írószövetség joggal követeli székházát, erről nem mondanak le, mert mind erkölcsi, mind jogi alapjuk megvan rá.
A Magyar Írószövetség szombati közgyűlésére több mint kétszáz tag regisztrált, így a közgyűlés határozatképes, a tisztújításra a délutáni órákban kerül sor.
MTI - fidesz.hu