Németh Zsolt a döntést azzal indokolta, hogy a szlovák külügyi bizottságot különös felelősség terheli a szöveg véglegesítésében játszott szerepe miatt.
A politikus értékelése szerint a szlovák parlament döntése "nem más, mint a kollektív bűnösség elvének a megerősítése", ami alapját képezte a csehszlovákiai magyarok és németek II. világháborút követő jog- és vagyonfosztásának, illetve kitelepítésének.
Mint kiemelte, a Benes-dekrétumoknak máig ható jogkövetkezményeik vannak, hiszen például a szlovák református egyház diszkriminatív módon történő kárpótlása is erre vezethető vissza.
Hangsúlyozta, hogy a Benes-dekrétumokba foglalt kollektív bűnösség és az abból következő diszkrimináció elve az Európai Unió normáival, az egyetemes emberi jogokkal, de Szlovákia nemzetközi kötelezettségvállalásaival is ellentétes.
Úgy vélte, már nemcsak Jan Slota és Vladimir Meciar szélsőséges nézeteiről van szó, "hanem a szlovák törvényhozásnak és államnak a szélsőséges és antidemokratikus álláspontjával van dolgunk".
Németh Zsolt közölte: támogatják a magyar kormányt abban, hogy határozottan lépjen fel a kétoldalú és nemzetközi fórumokon a Szlovák Nemzeti Tanács döntése ellen, és jelezte azt is, készek bármilyen közös stratégia kialakításában részt venni.
Hozzátette: A Fidesz továbbra is támogatja a felvidéki magyarságot és annak pártját a benesi dekrétumok elleni küzdelmében
A politikus szerint a szlovák döntés a magyar parlament pártjainak szeptember 14-i, közös megbékélési nyilatkozatot szorgalmazó kezdeményezésre adott "rendkívül barátságtalan" válaszként is értelmezhető. Bízom abban, hogy ez még visszafordítható - tette hozzá Németh Zsolt.
fidesz.hu