fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Del Ponte és a háborús főbűnösök
2007. szeptember 23., 17:04
A hangzatos ígéretek és fogadkozások dacára úgy néz ki, hogy a hágai Nemzetközi Törvényszék (NT) főügyészének nem jut osztályrészül a remélt nagy siker: december végén anélkül távozik hivatalából Carla Del Ponte, hogy kézre került volna a balkáni polgárháborúk két körözött főbűnöse, Ratko Mladic és Radovan Karadzic.

A múlt héten a főügyész még egyszer ellátogatott Belgrádba, hogy nyomást gyakoroljon a szerb kormányra az évek óta körözött boszniai szerb vezetők elfogása érdekében. "Karadzicot és Mladicot haladéktalanul le kell tartóztatni és ki kell adni a hágai törvényszéknek" - sürgette a svájci ügyész, ugyanolyan hiábavalóan, mint 1999 óta már számtalan alkalommal. Belgrádi tárgyalópartnereitől ezúttal sem kapott többet homályos ígéreteknél. Aligha remélhető már komolyan, hogy a szerb hatóságok decemberig lefülelik Mladicot vagy Karadzicot: sokkal valószínűbb, hogy az évtizedes "bújócskából" ők kerülnek ki győztesen.

Az utóbbi időben egyre nyilvánvalóbbá vált, hogy a többnyire diplomáciai tapintatosság nélkül fellépő és cselekvő Carla Del Pontét éveken át az orránál fogva vezették. A szerb kormány tavaly júliusban nagy garral harangozta be "akciótervét", amely Mladic elfogására irányult. Most aztán "több lesz a tett, mint a szó" - hangzott a belgrádi fogadkozás -, "néhány hónapon belül" eredményekre lehet számítani. Ennek a verbális offenzívának a hatására adott Del Ponte zöld utat ahhoz, hogy Szerbia tovább közeledhessen az Európai Unióhoz. A belgrádi kormány viszont ma, 14 hónap elteltével is azt állítja, hogy nem ismeri Mladic búvóhelyét. Igaz, hogy a tábornok 2003-ig a szerb hadsereg védelme alatt állt, ám attól kezdve nyoma veszett - hangzik Belgrád állítása.

A Politika című tekintélyes napilap viszont már egy évvel ezelőtt idézett a Mladic segítői ellen kiadott vádiratból. Eszerint az állítólag megtalálhatatlan tábornok 2006. január 25-ig pontosan megjelölt új-belgrádi lakásokban rejtőzött. A lakások némelyike ráadásul közel feküdt a katonai kórház, illetve a titkosszolgálat központi épületéhez. Vojislav Kostunica kormányfő bírálói fogadást ajánlanak arra, hogy a nemzeti-konzervatív politikus képes megakadályozni Mladic lefogását. Elvégre a miniszterelnök ideológiai szempontból épp olyan közel áll a nagyszerb ügyhöz, mint Mladic, még ha természetesen elhatárolódik is annak bűntetteitől.

A boszniai szerbek egykori politikai vezére, Karadzic a Bosznia és Montenegró határán húzódó, nehezen megközelíthető térségben tartózkodik - állítja a hágai törvényszék főügyésze. Elképzelhető, hogy a szerb ortodox egyház oltalmát élvezve egy kolostorban húzta meg magát. A múlt héten azonban a belgrádi sajtóban újból felbukkant az a feltételezés, amely szerint az Egyesült Államok 1995-ben egyezséget kötött Karadziccsal. A paktum értelmében a boszniai szerbek erős embere teljesen visszavonul a politikától és a nyilvánosságtól; cserébe Washington szavatolja Karadzic büntetlenségét. A lapok még az egyezség fakszimiléjét is lehozták.

Az amerikaiak, mindenekelőtt akkori balkáni megbízottjuk, Richard Holbrooke, aki állítólag aláírta az egyezséget Karadziccsal, határozottan tagadják, hogy bármiféle megállapodás jött volna létre a boszniai szerb politikussal. Az akkori szerb politikai élet egyre több szereplője viszont azt állítja, hogy maga is látta a kérdéses dokumentumot. illetve hogy tudomása volt az azt előkészítő tárgyalásokról. Újabban még Del Ponte korábbi szóvivője, Florence Hartmann is arról beszél, hogy a nagyhatalmak éveken át szabotálták Mladic és Karadzic elfogását.

MTI - fidesz.hu