Az "amerikaias" lényegretöréséről és stílusáról ismert biztos asszony a napokban Brüsszelben kijelentette: a fogyasztói biztonságban nem ismer kompromisszumot. Abban sem természetesen, hogy az uniós törvényt alkalmazza a termékbiztonság ellenőrzésében.
Megleva Kuneva kompromiszszumképtelensége a kínaiakat sem kíméli. Mint ahogyan még júliusban Pekingben elmondta: "Valamennyi kormányzati rendszer elsőrendű kötelessége a polgárok biztonságának szavatolása". Ugyanakkor azt is mondta, hogy az európai- kínai kapcsolatokat az együttműködésre építő fogyasztói bizalommal kell kifejleszteni. Vagyis: a hivatalos kínai hírügynökség félreértelmezte Gyurcsány Ferenc kínai látogatása alkalmával mondott azon szavait, hogy óva intene a kínai áruk behozatali tilalmától, amikor a Hszinhua azzal a címmel röpítette világgá jelentését, miszerint a miniszterelnök szembehelyezkedett az unió importtilalmi igyekezetével, az EU ugyanis nem akarja bojkottálni a kínai árukat.
Annyi azonban egyértelmű: míg nem is olyan régen az Európai Unió azt tervezte, hogy termékbiztonsági ellenőrző tevékenységét a fogyasztóvédelmi hatóságok területéről áthelyezi az ipari javak figyelemmel kísérésére felállított, az előbbinél gyengébb rendszerre, a hangulat az Európai Bizottságban, vagyis az unió végrehajtó szervében mostanában nagyot változott.
A fordulatot közvetlenül kétségtelenül az okozta, hogy az amerikai Mattel, a Disney és más játékgyártó óriások számos kínai gyártmányú játékszert vontak vissza a piacról, és ugyanez történt egyéb kínai termékekkel is, amelyekről kiderült, hogy az egészségre és a biztonságra kockázatot jelentenek. Meglena Kunevának és az Európai Parlament fogyasztóvédelmi csoportjának a játékgyártó cégek azon érve sem tetszik, hogy a termékbiztonság nagyjából önszabályozó rendszere elegendő lenne az unió 27 tagországának és a bennük élő 490 millió polgárnak, hisz mind az amerikai, mind pedig az uniós piacra kerülő játékok hetven százalékát a Kínai Népköztársaságban készítik.
Az EU most arra készül, hogy a játékszergyártóktól megkövetelje: valamennyi új terméküket független laboratóriumokban teszteljék. Brüsszel azt is tervezi, hogy mindezen túl az elektronikus berendezéseken az európai normáknak való megfelelést igazoló "CE" jelzést csak az eddigieknél szélesebb körű felülvizsgálati eljárásokat követően lehessen megjeleníteni.
Tavaly az unióban 924 értesítést adtak ki veszélyes termékekről. Az Európában nem biztonságosnak ítélt importtermékek 48 százaléka készült Kínában. A gondok eredményeként egyre több cég helyezi vissza gyártását Európába. A szakmában azonban vannak, akik szerint ez már-már elkésett lépés, mert lehetnek szülők, akik annyira aggódnak az egészségre káros játékok miatt, hogy karácsonykor nem elégednek meg a "nem Kínában készült" felirattal, hanem egyáltalában nem vásárolnak majd játékot.
Lovas István, Magyar Nemzet
fidesz.hu