"Az adóalap kiszélesítése egyrészt a kedvezmények és kivételek szűkítésével, másrészt az ellenőrzések fokozásával valósítható meg. Legális magatartásra ösztönöznek például az egyszerűsített vállalkozási adóhoz hasonló egyszerűbb adminisztrációt jelentő megoldások is" - hangsúlyozta Erdős Gabriella, a PricewaterhouseCoopers cégtársa.
Németh György közgazdász-szociológus szerint az adóalap kiszélesítése érdekében érdemes lenne elgondolkodni az alkalmi munkavállalói könyv kiterjesztésén. Ezzel ugyanis a társadalom olyan rétegei is bevonhatók lennének a közteherviselésbe, amelyeknek tagjait egyébként a munka törvénykönyve alapján hivatalosan nem alkalmaznák. Nem feltétlenül tartja jó megoldásnak a durva rendőri eszközökkel való fellépést a fekete-, illetve szürkegazdaság ellen. A munkaviszony megtisztítására inkább egy fokozatosságon alapuló hosszú távú program kidolgozását javasolja.
Vámosi-Nagy Szabolcs, az Ernst and Young adószakértője szerint az adóalap növelése érdekében a bevételalapú jövedelemátalányokat kellene megszüntetni. A cég ugyanis, ha bevétel alapján adózik, nem érdekelt abban, hogy számlát kérjen, és ez a feketegazdaságot erősíti. Bevétel alapján adóznak az evások mellett az őstermelők is. Mint mondja, hozzávetőleg egymillió őstermelői engedély van az országban, amelyek közül a becslések szerint százötvenezerhez kapcsolódik tényleges tevékenység, a többi inkább visszaélésekre nyújt lehetőséget.
Az adóalap kiszélesítése után Erdős Gabriella szerint szükség van az adócsökkentésre, mivel az egy főre eső munkaerőköltségben az ország nem versenyképes. De erre csakis akkor kerülhet sor, ha sikerül bevonni a közteherviselésbe az adót nem fizetőket. Enélkül ugyanis az adócsökkentés az államadósság növekedését eredményezné.
Németh György viszont rengeteg olyan teendőt lát Magyarországon, amelyet kizárólag állami szerepvállalással lehet elvégezni, ehhez pedig adók beszedésére van szükség. Az adócsökkentést így középtávon sem tartja reális alternatívának, viszont a befolyó bevételek hatékonyabb elköltését szorgalmazza. "Hamis az a teória, illetve a munkaadói lobbiérdekeket szolgálja, amely versenyképességünket a foglalkoztatást terhelő adókban méri. Az ország sikerében a bérkérdés csak egy tényező, amely mellett igen fontos szerepet játszik a bürokrácia csökkentése, a korrupciómentesség, a rendőrség hatékony működése, az egészség színvonala, az infrastruktúra fejlettsége és az oktatás minősége" - mondta Németh György.
Szerinte a feketegazdaság mértéke sem akkora, mint amekkorának a politika láttatja. "Fontos küzdeni a gazdaság kifehérítéséért, de fölösleges ettől csodát várni. A feketegazdaság elleni intézkedésekből a kormányfő által hangoztatottnál lényegesen kevesebb, mindössze egy-kétszáz milliárdos pluszbevétel származhat."
Nagy Vajda Zsuzsa, Magyar Hírlap
fidesz.hu