A berlini Der Tagesspiegel című, liberális napilapnak adott nyilatkozatában a világszervezett vezetője közvetlenül az általa összehívott nemzetközi klímakonferencia előtt sürgős cselekvésre szólított fel, hozzátéve, hogy ebben a vezető ipari országoknak kell élen járniuk. A szóban forgó államok a probléma fő okozói, ezért őket terheli a fő felelősség az üvegház-hatást okozó gázok kibocsátásának csökkentéséért - fogalmazott Ban Ki Mun.
A főtitkár közvetve ismét bírálta az Egyesült Államokat, amiért akadályozza a 2012-ben lejáró kiotói megállapodás utáni rendszer kidolgozását. Az egyes államok külön erőfeszítései nem elegendőek - hangoztatta a dél-koreai politikus, hozzáfűzve, hogy a hatékony cselekvés érdekében valóban nemzetközi együttműködésre van szükség. Ehhez pedig kiváló keretet nyújt az ENSZ - jelentette ki a főtitkár. A vezető ipari országokat és Oroszországot tömörítő G8-csoport júniusban Heiligendammban tartott csúcstalálkozóján ugyan George Bush amerikai elnök is egyetértett abban, hogy a klímaváltozás elleni harc érdekében a környezetvédelmi erőfeszítéseket az ENSZ-koordinálja, azt azonban elutasította, hogy bármilyen számszerű célkitűzéseket vállaljon.
Ban Ki Mun megismételte, hogy az év végére tervezett, az indonéziai Baliban tartandó ENSZ-klímakonferencián meg kell határozni az elkövetkező időszak tárgyalási menetrendjét, ami elvezethet a kiotói egyezményt felváltó, új megállapodás tető alá hozásához. Az új nemzetközi egyezményt elengedhetetlennek nevezte, s a világ legnagyobb környezetszennyező országait - köztük az Egyesült Államokat, Kínát és Indiát - egyformán csatlakozásra szólította fel. A New York-i nemzetközi klímakonferencián több mint száz ország magas rangú képviselője vesz részt. A találkozó fő célja az év végi, indonéziai ENSZ-környezetvédelmi értekezlet előkészítése.
MTI - fidesz.hu