A döntés előzményei és okai kapcsán Orbán Viktor bevezetőjében rámutatott: míg 2006 nyarának végén az volt az alapmondat, hogy "nem kell félni, nem fog fájni", ezzel szemben egy évvel később ott tart az ország, hogy Magyarország belesodródott egy minden korábbinál kiterjedtebb és mélyebb szociális válságba. "Ha arról akarunk beszélni, hogy a Fidesz mit miért tesz az előttünk álló időszakban, akkor ebből a tényből kell kiindulni. Az a tény határozza meg a politikánkat, hogy Magyarország nem csak egyszerűen belesodródott egy szociális válságba, hanem sokkal gyorsabban sodródott bele, sokkal gyorsabban mélyült el ez a válság, mint azt bárki gondolta volna korábban" - jelentette ki az elnök.
Orbán Viktor rámutatott: ha visszagondolunk arra, hogy 2006 nyarán mi volt az az alapmondat, amelyhez valamilyen reményt, kilátást lehetett kötni, az úgy szólt: "Nem kell félni, nem fog fájni". Ehhez képest egy évvel később ott tartunk, hogy Magyarországon mára szétszaggatták azt a szociális hálót, amely védte azokat az embereket, akik saját erejükből nem képesek boldogulni.
"Amikor ma Magyarországról beszélünk, egy olyan országról beszélünk, ahol az emberek 75 százalékának nincsen pénzügyi megtakarítása. Vagyis bármilyen változás, megszorítás, áremelkedés vagy betegség történik a magyar emberek háromnegyedénél, most már szociális háló nélkül, kiszolgáltatottan néznek szembe a jövővel" - mutatott rá az elnök. Hozzáfűzte: örült Tarlós István azon felvetésének, amely egy Polgári Szociális Bázis felállítását kezdeményezi, és a bázis megerősödéséhez és kiteljesedéséhez ő maga is minden segítséget meg fog adni.
Az ország előtt álló legfontosabb aktuális kérdés a népszavazás. Orbán Viktor ezért kereste annak a módját, hogyan lehet összekapcsolni a szociális válság megoldását és a népszavazás kérdését, hogyan lehet összefűzni a Polgári Szociális Bázis és a népszavazás munkáját. Mint mondta, a népszavazási kampánynak egy nagyon világos politikai vezetésre, következésképpen egy nagyon világos, erőteljes, határozott emberre van szüksége. Ezért az elnökség támogatását is élvezve arra kérte fel Tarlós Istvánt, hogy vállalja el a népszavazási kampány politikai vezetését.
A népszavazási kampánytól és Tarlós István munkájától azt várja Orbán Viktor, hogy megtörténjék az első fontos lépés egy történelmi szövetség kiépítése felé. "Demokráciára sohasem a legerősebbeknek van szükségük, hanem a gyengébbeknek. Szeretnénk, ha a kampány során meg tudnánk győzni Magyarországot arról, hogy a demokrácia, a népakarat az a középosztály és a rászoruló emberek történelmi szövetségének a legfontosabb eszköze. De ehhez tudni kell, hogy számíthatnak egymásra" - mondta Orbán Viktor.
Leszögezte: ha nem akarjuk, hogy emberek tömegeiről mondjon le Magyarország, akkor egy új szociális hálót is fel kell építeni, de azt nem lehet a mostani gazdaságpolitika talaján. "Egy olyan szociális piacgazdaságon nyugvó gazdaságra van szükségünk, amely megtermeli az erőforrásokat, és megalkotja azokat a jogszabályokat, amelyek egy új szociális hálóhoz szükségesek" - mondta Orbán Viktor. Hozzáfűzte: miután a mostani kormányzat maga mögött hagyta azt a szociális érzékenységet, amely klasszikusan a szocialistákhoz kötődött, ezért a jobboldalnak fel kell nőnie a kihíváshoz. Létre kell hoznia azt a szociális jobboldalt, amely az új szociális hálót, és az annak alapjául szolgáló új szociális piacgazdaságot is meg fogja teremteni Magyarországnak.
Tarlós István a felkéréssel kapcsolatban bevezetésképpen elmondta: azért jutott eszébe a Polgári Szociális Bázis megteremtése, mert mára már ordítóak a magyar elit és a tömegek vásárlóereje közti különbségek. Hozzáfűzte: aki nem tisztán érzelemből és indulatból politizál, annak be kell látnia, hogy a szociális érzékenység sokkal inkább kitapintható az úgynevezett jobboldalon, mint a baloldalon. Ez egyszerűen egy ténybeli kérdés, csak körül kell nézni" - szögezte le Tarlós István.
Mint mondta, bármennyire is szeretnék sokan ráfogni, hogy ő a Fidesz tagja, tényszerűen ő nem párttag. Nem olyan bázist szervez, amely kizárólag párthoz kötődik, s ezt igazolják azok a megkeresések, amelyek olyan civil szervezetek, egyesületek és karitatív testületek részéről érkeztek felé, amelyeknek semmi köze sincs a Fideszhez.
Rámutatott: a népszavazás a demokrácia legfontosabb alapintézménye. Ha hajdanán meg tudták kérdezni a kistelepülések idős nyugdíjasait arról, hogy egyetértenek-e a NATO-csatlakozással, akkor most felháborító gúnyt űzni a népszavazás intézményéről olyan kérdésekben, amely ezeket a nyugdíjasokat jóval közvetlenebbül érinti. "Aki a népszavazást elbagatellizálja, az voltaképpen a demokrácia alapeszményét bagatellizálja el. Éppen ezért én köszönettel vettem elnök úr felkérését, és szerdáig kértem gondolkodási időt" - jelentette ki Tarlós István.
Kérdésre válaszolva Orbán Viktor elmondta: a Fidesz úgy tervezi, hogy a holnapi, a népszavazásról szóló Alkotmány Bírósági döntés után azonnal elkezdi az aláírásgyűjtést. "Nem várunk tovább. Egy éven keresztül harcoltunk azért, hogy a magyar embereknek joguk legyen elmondani az életük szempontjából fontos kérdésekre a saját véleményüket. Ezt a paragrafus-párbajt tovább már nem folytatjuk" - jelentette ki Orbán Viktor.
Elmondta, hogy ugyan a hatalom még nem fogadta el a Fidesz azon javaslatát, hogyan lehetne sokmillió forintot megspórolni a népszavazás megrendezésekor, de reméli, előbb-utóbb a parlament elé kerül a javaslatuk. Arra az újságírói kérdésre, hogy a Fidesznek honnan lesz pénze a kampányra az elnök úgy válaszolt: nem reklámokkal vagy médiamanipulációkkal akarnak kampányolni, hanem tízezer önkéntes segítségével. "Ez a legtakarékosabb, leghatékonyabb, legemberibb módja a kampánynak" - mondta Orbán Viktor.
orbanviktor.hu - fidesz.hu