fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
EU: nyolc óra munka, nyolc óra pihenés...?
2007. szeptember 24., 13:16
Egy német orvos hat éve vár az Európai Bizottság válaszára, a tagállamok tovább győzködik egymást. Az unió nekiveselkedik, hogy még az idén eldöntse: hány órát lehet dolgozni egy héten? A Népszabadság írása.

Végső elkeseredésében Brüszszelben, az Európai Bizottságnál tett panaszt egy német kórházi orvos, amiért Németország nem tartja be az EU munkaidő-irányelvét: eszerint az ügyeletben eltöltött órákat is munkaidőként kellene elszámolni - na és persze kifizetni. A legkínosabb az ügyben, hogy a panasz immár majdnem hatéves, és a doktor időközben hiába bombázta újabb levelekkel a bizottságot, érdemi választ mostanáig nem kapott.

Megunta a dolgot Nikiforosz Diamandurosz, az EU görög származású ombudsmanja, és a napokban a brüsszeli bizottság "fejére koppintott". A testület hiába hivatkozott arra, hogy a tagországok még mindig az irányelvről vitatkoznak, az ombudsman kerek perec közölte: csak azért nem lehet a végtelenségig halogatni a német panasz kivizsgálását, mert a jogszabályt egyszer majd módosítják.

Rendkívül érzékeny ügy a heti munkaidő hossza - főként miután az Európai Bíróság egy 2003-as ítéletében úgy döntött, hogy az orvosok vagy a nővérek által ügyeletben (a munkahelyen) töltött órákat bele kell számítani a munkaidőbe, még akkor is, ha éppen pihennek. S hogy mi ezzel a gond? Ha komolyan vennék az ítéletet, egészségügyi dolgozók tíz- és százezreit kellene felvenni Európa-szerte, hogy tehermentesítsék a 48 óránál rendszerint többet dolgozó kollégákat. Ezt pedig sehol sem engedhetnék meg maguknak a súlyos pénzhiánnyal küszködő egészségügyi rendszerek.

Áttörést ígér az évek óta húzódó ügyben a portugál EU-elnökség, amely december végéig áll az unió kormányrúdjánál. A gond ezúttal is a britekkel van, akik annak idején felmentést (opt-out) kértek a heti munkaidő felső határát 48 órában meghatározó irányelv alkalmazása alól. Már majdnem egyezségre jutottak tavaly a tagállamok, de a francia-olasz-spanyol trió végül megvétózta az irányelv-módosítást: egyértelmű határidőt akartak kicsikarni a brit különállás lezárásához. Sokan most abban bíznak, hogy az új francia elnök, Nicolas Sarkozy kevésbé harcias álláspontot képvisel majd munkaidőügyben - már csak azért is, mert ő maga nevezte hatalmas hibának a 35 órás munkahét bevezetését Franciaországban (ez még a szocialista kormány büszkesége volt). Egy biztos: a végső megállapodáshoz heti 48 óránál is több alkudozásra lesz szükség.

Pócs Balázs, Népszabadság


fidesz.hu