"Ebben a versenyben eleve el van döntve ki a győztes: a gazdag fiatalok, a gazdag szülők, a gazdag családok. Ez nem verseny, ezt bundának nevezik" - fogalmazott a fideszes politikus.
Ágh szerint a jelentkezési adatokból egyértelműen kiderül, hogy 24 ezren nem tudták vállalni a nevezést "ebbe a versenybe", "a tandíj bevezetésével ugyanis nem a diákok szorgalmán és tehetségén, hanem szüleik pénztárcájának vastagságán fog múlni a továbbtanulás lehetősége".
A képviselő ezzel kapcsolatban arra emlékeztetett, hogy a 2006. évi 132 ezer főiskolára jelentkezővel szemben idén már csak 108 ezren kívántak továbbtanulni.
Ágh a szervezet egyik jelentésére utalva azt mondta, hogy Magyarországon az OECD szerint is azoknak a családoknak a legnehezebb, akik gyermeküket felsőoktatási intézménybe kívánják járatni.
Ezzel kapcsolatban elmondta, hogy a 70-80 ezer forintos havi minimális megélhetési költség, valamint az egy félévre fizetett 100 ezer forintos tandíj jelentős többletterhet ró a családokra.
Hozzátette: a tandíj összegét havi 20-25 óra plusz munkával kereshetnék meg a diákok, a tanulásra fordított idő csökkenésével azonban az ösztöndíjhoz és a tandíjmentességhez jutásuk esélye is romlik.
Hiába mondta az MSZP először azt, hogy nem lesz tandíj, majd pedig, hogy nem támogatják a képzési időszak alatti hozzájárulást, "amikor eljött az idő megszavazták azt" - emlékeztetett Ágh Péter.
A képviselő ezzel kapcsolatban azt kérdezte Arató Gergely államtitkártól, hogy a szocialisták erről a tervükről a kampányban miért nem beszéltek "bátran, büszkén és határozottan".
"Miért kellett átverni a fiatalokat?" - tette hozzá Ágh Péter.
fidesz.hu